نسبت تینر به رنگ به چه میزان است؟

نسبت تینر به رنگ به چه میزان است؟
سرفصل های مقاله

نسبت تینر به رنگ به چه میزان است؟ چقدر این نسبت به رنگ‌آمیزی زیبا و جذاب محیط کمک خواهد کرد؟ چگونه از تینر رنگ استفاده کنیم؟ چه نکاتی را هنگام استفاده از تینر رنگ باید رعایت کرد؟ نسبت تینر به رنگ بستگی به نوع رنگ و مرحله آن دارد. اگر برای یک ترکیب عالی رنگ روغنی و تینر را بخواهید انجام دهید یک رنگ‌آمیزی زیبا و جذاب را می‌توانید انجام دهید. برای رنگ‌آمیزی یک ساختمان ممکن است به رنگ‌های روغنی نیاز داشته باشید که این نسبت یکی از موارد بسیار مهم در رنگ گردن است که باید به آن دقت کنید.

نسبت 30 به 70 درصد یعنی رنگ 30 و تینر 70 است که هرچقدر بتوانید این نسبت را درست‌تر انجام دهید به همان اندازه رنگ شما شفافیت لازم را خواهد داشت. در هنگام ترکیب تینر و رنگ حتماً به‌سلامتی خود توجه کنید. 

بیشتر بخوانید:

تینر چیست؟

یکی از ضروری‌ترین مواد در هنگام رنگ‌آمیزی تینر است که برای تنظیم کردن غلظت رنگ در مقادیر و میزان موردنظر از آن استفاده می‌شود. تینرها انواع مختلفی دارند که باتوجه‌به نوع کار توسط متخصصین تولید خواهد شد. تینر از ادغام چند نوع حلال به دست می‌آید که برای رقیق کردن رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. تینرها با ایجاد تغییراتی در ویژگی‌های رنگ باعث آسان‌تر کردن رنگ‌آمیزی می‌شوند.

تمام این ویژگی‌ها که توسط تینر در رنگ تغییر می‌کنند شامل: مدت‌زمان خشک‌شدن لایه رنگ، خواص کاربردی رنگ، ویسکوزیته رنگ، خواص نهایی رنگ، زمان و سرعت خشک‌شدن و قابلیت اسپری است. 

کاربردهای تینر رنگ روغنی

رنگ‌آمیزی با رنگ روغنی هرچقدر ساده باشد اما تمیز کردن ابزار رنگ و لکه‌هایی که روی زمین باقی می‌ماند دشوارتر خواهد بود. ولی نگران نباشید چون با تینر این لکه‌ها از بین می‌رود و ابزار را هم با استفاده از آن می‌توان تمیز کرد. همچنین از این تینر برای رقیق کردن رنگ استفاده می‌شود. رنگ روغنی از آنجایی‌که یک رنگ بسیار غلیظ است، در معرض هوا زود خشک می‌شود. توجه داشته باشید که با باز ماندن درب قوطی رنگ سفت خواهد شد. 

برای جلوگیری از این حالت به رنگ تینر اضافه می‌کنند. تینر همچنین به چسبندگی رنگ هم کمک می‌کند پس باید نسبت تینر به رنگ به میزان مناسبی باشد تا رنگ‌آمیزی بهتری داشته باشید. برای این کار باید هر بار به رنگ خود مقدار کمی تینر اضافه کنید تا از این طریق بتوانید غلظت رنگ را بسنجید. تولیدکننده‌های رنگ پیشنهادهایی برای ترکیب تینر و روغن می‌دهند که می‌تواند کارساز باشد. 

تینر رنگ روغنی

در بیشتر مواقع نسبت تینر به رنگ 1 به 3 و یا حتی 1 به 4 است. یعنی مقدار رنگ باید 3 الی 4 برابر تینر باشد. به این نکته همیشه دقت داشته باشید که مقدار رنگ از تینر بیشتر خواهد بود. در غیر این صورت رنگ خیلی رقیق می‌شود و دیگر قابل‌ استفاده نیست و یا اینکه رنگ نهایی خیلی روشن و بی‌کیفیت خواهد شد. هرچند تمام این موارد به نحوه رنگ‌آمیزی بستگی دارد. اگر با قلم‌مو یا غلتک می‌خواهید رنگ کنید نیازی به رقیق کردن زیاد نیست ولی اگر با اسپری بخواهید رنگ‌آمیزی را انجام دهید باید رنگ خود را رقیق کنید.

چگونه رنگ را با تینر حل کنیم؟

رنگی که بر پایه روغن است ماندگاری بیشتری نسبت به رنگ بر پایه آب دارد. استفاده از رنگ بر اساس آب معمولاً برای رنگ‌آمیزی داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در مواردی استفاده از رنگ روغنی بهتر خواهد بود. به علت دوام بیشتر این رنگ برای پایه تخت، راه‌پله، درب و دیوار مناسب است. رنگ روغنی برخلاف رنگ بر پایه آب دیرتر خشک می‌شود. 

چگونه رنگ را با تینر حل کنیم؟

در بیشتر مواقع رنگ روغنی بسیار غلیظ است و نیاز به رقیق شدن دارد که برای این کار نیاز به دستکش ، یک ظرف و تینر دارید. برای این کار ابتدا باید مقداری از رنگ سفت و یا خشک شده را داخل ظرف بریزید و بعد باید به‌ازای هر سه قسمت رنگ یک قسمت از تینر را اضافه کنید. سپس ماده تینر و رنگ را با هم مخلوط نمایید و آن را روی سطحی آزمایش کرده که بدانید به قوام مورد نظرتان رسیده است. اگر هنوز سفت و رقیق نشده به آن دوباره تینر اضافه کنید.

رعایت چند نکته مهم در هنگام استفاده از تینر رنگ

  • هنگامی که از رنگ و حلال می‌خواهید استفاده کنید ابتدا رنگ را در دمای اتاق قرار دهید که به غلظت درست خود برسد چرا که رنگ سرد غلظت بیشتری دارد و باعث می‌شود برای ترکیب تینر با رنگ دچار مشکل شوید.
  • برای ترکیب تینر و رنگ عجله نداشته باشید. این دو نیاز به‌هم‌زدن سریع ندارند و باید آن را آرام مخلوط کنید. 
  • درب تینر را هیچ‌وقت باز نگذارید چرا که در مجاورت هوا تبخیر خواهد شد و خاصیت خود را از دست می‌دهد.
  • اگر از تینر برای تمیزکردن ابزار خود استفاده می‌کنید نگذارید که آنها خشک شوند بلکه در هنگامی که رطوبت دارند برای تمیز کردن از تینر استفاده نمایید. یکی از حلال‌های خوب برای تمیز کردن رنگی که خشک شده استون است.
  • نسبت تینر به رنگ به هر میزانی که باشد باید این را بدانید که برای پوست و چشمان شما مضر خواهد بود پس در هنگام استفاده از آن حتماً از دستکش و عینک استفاده کنید.
  • هنگامی که از رنگ روغنی و تینر آلکیدی استفاده می‌کنید پنجره‌ها را باز نگهدارید و حتماً تهویه هوا داشته باشید.
  • حلال‌ها هرکدام قابلیت اشتعال خواهند داشت که باید آنها را از هر چیزی که امکان آتش ‌سوزی را فراهم می‌کند دور کرد. 

بیشتر بخوانید: خرید حلال

جمع‌بندی تینر رنگ روغنی

ازآنجایی‌که تینرها انواع مختلفی دارند باید هنگام تهیه آن به نوع رنگ و روش رنگ ‌زدن دقت کنید. نسبت تینر به رنگ هم به این موارد بستگی دارد. مثلاً اگر بخواهید از اسپری رنگ استفاده کنید باید از تینر بهتر و بیشتری برای رقیق کردن آن بهره ببرید. وقتی هم از این حلال‌ها استفاده می‌کنید حتماً از دستکش، عینک محافظ و ماسک برای محافظت از خود بهره ببرید. تینرها برای پوست، ریه‌ها و سایر بافت‌های بدن خطرناک هستند و باعث سردرد، حالت تهوع، بی‌حسی، بیهوشی و خستگی و تحریک‌پذیری خواهد شد. روشان فام تولیدکننده انواع تینر است که میتواند به شما درباره خرید و اطلاعات بیشتر درباره انواع تینر مشاوره بدهد.

در نهایت باید گفت که نسبت تینر به رنگ باید به‌گونه‌ای باشد که شفافیت و براق بودن رنگ مشخص باشد. این درصد هرچقدر صحیح و درست باشد به همان اندازه رنگ مورد نظر شما شفاف‌تر و جذاب‌تر خواهد بود.

سوالات متداول
محصولات مرتبط