رنگ صنعتی

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص هر محصول کلیک کنید.

یکی از مهم‌ترین صنایعی که تولیدات آن هرساله رو به افزایش است، صنعت رنگ است. تولیدات این صنعت کاربردی و مهم به طور کلی به دو دسته رنگ‌های ساختمانی Decorative Coatings و رنگ‌های صنعتی Industrial Coatings تقسیم می‌شود.

رنگ‌ صنعتی با رنگ ساختمانی در ترکیبات و کاربرد تفاوت‌هایی کلی با یکدیگر دارند. رنگ صنعتی همان‌طور که از نامش پیداست کاربردهای صنعتی داشته و از این دسته رنگ‌‌ها برای جلوگیری از خوردگی در لوله‌های فولادی استفاده می‌شود.
کارایی اصلی این رنگ‌ها افزایش عمر مفید تجهیزات صنعتی است.

از همین‌رو از انواع رنگ صنعتی در صنعت ساخت و ساز، کشاورزی یا صنایع خودروسازی استفاده می‌شود. مهم‌ترین تفاوت میان رنگ‌های صنعتی و ساختمانی در کاربرد آن‌ها است. از انواع رنگ‌های ساختمانی برای رنگ آمیزی و زیباسازی محیط‌های ساختمانی و مسکونی استفاده می‌شود و اهداف حفاظتی در درجه دوم قرار می‌گیرد.

درحالی‌که هدف اصلی استفاده از رنگ‌های صنعتی حفاظت از تجهیزات و ابزارهای صنعتی مختلف است.

رنگ صنعتی دارای دو جزء پایه رنگ و هاردنر یا سخت کننده است. هنگام خرید رنگ صنعتی این دو جزء به صورت مجزا به فروش می‌رسند و خودتان باید آن‌ها را با یکدیگر ترکیب کنید.

میزان ترکیب پایه رنگ صنعتی با سخت کننده در کیفیت و مدت زمان خشک شدن رنگ تاثیر زیادی می‌گذارد. مواردی چون مقاومت و دوام بالا، چسبندگی مناسب به سطوح، ثبات رنگ و حفظ براقیت، مقاومت در برابر عوامل خورنده و… از مهم‌ترین ویژگی‌های رنگ‌های صنعتی به شمار می‌روند.

برای اطلاع از قیمت رنگ صنعتی از طریق شماره‌های موجود در سایت با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

از رنگ‌های ساختمانی برای رنگ آمیزی محیط‌های مسکونی استفاده می‌شود. رنگ‌های ساختمانی روغنی یا پلاستیکی و همچنین رنگ اکریلیک جزو رنگ‌های دکوراتیو به شمار می‌روند و برای زیباسازی محیط‌های خارجی و داخلی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مقابل به آن دسته از رنگ‌هایی که کاربرد زیباسازی یا علامت گذاری ندارند رنگ صنعتی گفته می‌شود.

بزرگ‌ترین صنعتی که در آن از رنگ‌های صنعتی استفاده فراوانی می‌شود صنایع گاز و پتروشیمی است. اصلی‌ترین تفاوت‌های میان رنگ‌های ساختمانی با انواع رنگ صنعتی در کاربرد و تنوع این دو دسته رنگ است.

هدف اصلی استفاده از رنگ‌های صنعتی حفاظت از تجهیزات و محصولات است. این رنگ‌ها می‌توانند تجهیزات صنعتی مختلف مانند لوله‌هایی که وظیفه انتقال آب، روغن، گاز و… برعهده دارند را از گزند آسیب‌های محیطی چون آتش سوزی، زنگ زدگی، خورندگی یا تماس با آب محافظت کنند.

انواع رنگ‌‌های صنعتی (industrial paints) دارای دو جزء هستند از همین‌رو به آن‌ها رنگ‌های دو جزئی نیز گفته می‌شود. جزء اول که پایه یا بیس این رنگ‌ها هستند از رزین یا دیگر انواع پایه رنگ‌های صنعتی مانند پلی یورتان + مواد رنگزا و دیگر افزودنی‌ها ساخته می‌شوند.

جزء دوم ترکیب رنگ‌های صنعتی هاردنرها و یا همان سخت کننده‌ها هستند. توجه داشته باشید که حین خرید رنگ صنعتی این دو جزء به صورت مجزا از یکدیگر به فروش می‌رسند. به عبارتی پس از خرید این دسته از رنگ‌ها خودتان باید پایه آن را با هاردنر به تناسب مخلوط کرده و پس از اینکه به خوبی همگن شد از آن برای رنگ آمیزی استفاده کنید.

به عنوان مهم‌ترین ویژگی این دسته از رنگ‌ها می‌توان به استحکام و مقاومت بسیار بالای آن‌ها اشاره کرد. همچنین رنگ‌های صنعتی را می‌توان با ضخامت‌های زیادی بر روی سطوح استفاده کرد که این ویژگی برای برخی از تجهیزات صنعتی که ارتباط مستقیمی با عوامل خورنده دارند بسیار حائز اهمیت است.

برای پوشش دهی مخازن مخصوص آب شرب نیز از رنگ‌های صنعتی استفاده می‌شود اما از رنگ‌های اپوکسی خاصی استفاده می‌شود که مواد سمی از خود متصاعد نمی‌کنند. از دیگر ویژگی‌های انواع رنگ‌های صنعتی می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. برگشت ناپذیری رنگ
 2. مقاومت بالا در برابر حلال‌ها
 3. چسبندگی قوی به سطوح
 4. ایجاد پوشش‌های سخت بر روی سطوح مختلف
 5. مقاومت بالا در برابر عوامل خورنده

همان‌طور که کمی پیش نیز خواندید بیس یا پایه رنگ‌های صنعتی دارای انواع مختلفی است. مهم‌ترین آن‌ها اپوکسی و پلی یورتان است. ویژگی انواع رنگ‌های صنعتی با توجه به پایه رزین، نوع رنگدانه و مواد افزودنی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. توجه داشته باشید که در انواع رنگ صنعتی هر چه به لایه‌های زیرین مانند پوشش اصلی نزدیک‌تر می‌شویم، تنوع آن‌ها بیشتر می‌شود.

انواع رنگ‌های صنعتی عبارتنداز:

 1. گروه رنگ‌های اپوکسی
 2. گروه رنگ‌های پلی یورتان
 3. گروه رنگ‌های ترموپلاست
 4. گروه رنگ‌های کوره‌ای
 5. گروه رنگ‌های مقاوم حرارتی
 6. گروه رنگ‌های آلکیدی هواخشک

رنگ صنعتی اپوکسی

رنگ صنعتی اپوکسی یکی از مهم‌ترین انواع رنگ‌های صنعتی به شمار می‌رود. رنگ‌های صنعتی اپوکسی هر جایی که حفاظت از فلز و جلوگیری از آن دارای اهمیت ویژه‌ای باشد به چشم می‌خورند. از همین‌رو بیشترین کاربرد این دسته از رنگ‌ها برای پوشش دهی در صنایع پتروشیمی، صنایع آب و فاضلاب، صنایع نفت و گار، صنایع نیروگاهی، صنایع استراکچرسازی و… است.

این رنگ‌ها به دلیل دارا بودن عوامل سخت کننده پلی آمید ویژگی‌های مطلوبی دارند.

به عنوان مهم‌ترین ویژگی‌های گروه رنگ‌های اپوکسی می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. دارای چسبندگی عالی
 2. بالا بردن مقاومت سطوح نسبت به عوامل سایشی
 3. افزایش مقاومت در برابر مواد شیمیایی و حلال‌های مختلف
 4. مقاومت در برابر ضربه و آسیب‌های فیزیکی
 5. مقاوم در برابر تغییر شرایط جوی
 6. قابل استفاده در اقلیم‌های شرجی و مرطوب

در این دسته از رنگ‌ها که بر پایه رزین اپوکسی هستند، قسمت پایه رنگ از واحدهای کوچکی به نام اولیگومر تشکیل شده است. این واحدهای کوچک دارای گروه‌های فعالی به نام اپوکساید هستند که در صورت ترکیب با هاردنرها یک پوشش مستحکم و به هم پیوسته ایجاد می‌کنند. در گذشته از رنگ‌های آلکید هوا خشک استفاده بیشتری می‌شد اما امروزه رنگ‌های صنعتی اپوکسی به جایگزین مناسبی برای آن دسته از رنگ‌ها تبدیل شده‌اند.

کاربرد رنگ‌های اپوکسی شامل موارد زیر می‌شود:

 • پوشش دهی کف گاراژها و آشپزخانه‌ها (این رنگ دوام و مقاومت بالایی در برابر خط و خش دارد به همین خاطر از آن برای پوشش کف استفاده می‌شود.)
 • پوشش کف پارکینگ‌ها

زیر زمین‌ها و کف هر مکان دیگری که در معرض خط و خش و آسیب قرار دارد.

رنگ صنعتی پلی اورتان

گروه رنگ‌های صنعتی پلی اورتان یا پلی یورتان بر پایه رزین اکریلیک پلی ال و سخت کننده ایزوسیانات تولید می‌شوند. به واسطه ویژگی‌ این ترکیبات این دسته از رنگ‌های صنعتی دارای مقاومت شیمیایی و مکانیکی بالایی هستند. از مهم‌ترین ویژگی‌های رنگ‌های دسته پلی یورتان می‌توان به مقاومت بالای آن‌ها در برابر تغییر شرایط جوی اشاره کرد.

دیگر ویژگی‌های رنگ‌های صنعتی پلی یورتان عبارتنداز:

 1. چسبندگی بسیار خوبی بر روی سطوح مختلف چون مس، آلومینیوم و گالوانیزه دارند.
 2. در برابر اشعه u.v مقاوم هستند.
 3. در دراز مدت ثبات رنگ و براقیت خود را حفظ می‌کنند.
 4. مدت زمان مورد نیاز برای خشک شدن آن‌‌ها کم است.
 5. در برابر اسید و باز مقاوم هستند.
 6. ضربه پذیری بالایی دارند.

رنگ رویه پلی یورتان دو جزئی را می‌توان از مهم‌ترین و پرکاربردترین انواع رنگ‌های صنعتی دانست. از این رنگ اغلب به عنوان آخرین لایه رنگ بر روی سطوح استفاده می‌شود چراکه چسبندگی بالایی دارد.
کاربرد این رنگ‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • پوشش دهی ماشین آلات کشاورزی
 • قطعات خودرو
 • رنگ آمیزی تجهیزات در بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها
 • رنگ آمیزی و حفاظت از نرده‌های آهنی، بدنه کشتی یا تانکرها

گروه رنگ‌های ترموپلاست

از دیگر انواع رنگ های صنعتی است که بر پایه رزین‌های ترموپلاست تولید می‌شوند. از این رنگ‌ها به عنوان رنگ آستر، رویه و همچنین میانه استفاده می‌شود. رنگ‌های گروه ترموپلاست دارای مقاومت شیمیایی بالایی هستند. این رنگ‌ها همچنین در برابر خوردگی و رطوبت نیز مقاومت بالایی از خود به نمایش می‌گذارند. اصلی‌ترین علت مقاومت بالای این دسته از رنگ‌های صنعتی پیگمنت‌های ضد خوردگی آن‌ها است.

گروه رنگ‌های کوره‌ای 

رنگ کوره‌ای از دیگر انواع رنگ صنعتی است که در کوره‌هایی با محدوده دمایی سخت ساخته می‌شوند. این دسته از رنگ‌ها به دو صورت مایع و پودر تولید می‌شوند. رنگ کوره‌ای با حرارت بالا خشک می‌شود.

مهم‌ترین ویژگی رنگ‌های کوره ای عبارتنداز:

 1. در برابر عوامل خارجی مانند تغییرات آب و هوا مقاوم هستند.
 2. قدرت چسبندگی بالایی به سطوح دارند.
 3. رنگ آن‌ها ثابت و براق باقی می‌ماند.
 4. در برابر رطوبت از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهند.
 5. در مقابل موارد شیمیایی و شوینده نیز مقاوم هستند.

کاربرد دسته رنگ‌های کوره‌ای شامل موارد زیر می‌شود:

 1. پوشش قوطی‌های مختلف
 2. صنایع خودروسازی
 3. رادیاتور سازی
 4. پوشش لوازم خانگی
 5. صنایع فلزی
 6. کابینت سازی

گروه رنگ‌های مقاوم حرارتی

نوع پنجم از انواع رنگ صنعتی رنگ‌های مقاوم حرارتی هستند که بر پایه رزین سیلیکونی ساخته می‌شوند. این دسته از رنگ‌ها قادر هستند که دمایی بین 200 تا 600 درجه سانتی گراد را تحمل کنند. این مورد را می‌توان یکی از برتری‌های رنگ‌های مقاوم حرارتی دانست چراکه تحمل گرمایی دیگر انواع رنگ‌های صنعتی مانند اپوکسی یا پلی یورتان در محدوده 100 تا 120 درجه سانتی گراد است.

از این رنگ‌ها به دلیل مقاومت بالای حرارتی که دارند عموما برای پوشش محل‌هایی استفاده می‌شود که در معرض دمای بالا قرار دارند.

کاربرد این دسته از رنگ‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • پوشش دیواره‌های داخلی کوره‌ها
 • پوشش دودکش‌ها
 • دیواره داخلی شومینه‌ها
 • تجهیزات کارخانه‌های مختلفی که در معرض دمای بالای قرار دارند.

گروه رنگ‌های آلکیدی هوا خشک

آخرین نوع از انواع رنگ‌های صنعتی رنگ‌های آلکیدی هستند که بر پایه رزین آلکیدی تولید می‌شوند. از بزرگ‌ترین مزیت این دسته از رنگ‌ها این است که در هر شرایط آب و هوایی خودشان خشک می‌شوند و هیچ نیازی به زیر سازی ندارند. رنگ‌های هوا خشک خود دارای انواع مختلف و با کاربردهای متفاوت هستند.

ویژگی‌ این دسته از رنگ‌های صنعتی عبارت است از:

 1. مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی
 2. چسبندگی قوی
 3. ماندگاری و دوام بالا
 4. حفظ براقیت و دارای ثبات بالا

کاربرد رنگ‌های آلکیدی هوا خشک شامل موارد زیر می‌شود:

 1. پوشش دهی تجهیزات ساختمانی
 2. رنگ آمیزی تجهیزات اداری
 3. رنگ آمیزی وسیله‌های موجود در پارک‌ها مانند وسیله‌های بازی و نیمکت‌ها

تولیدکننده‌های زیادی هم‌اکنون مشغول به تولید رنگ‌های صنعتی هستند. بازار رقابتی در این صنعت منجر به افزایش کیفیت تولیدات اغلب شرکت‌های تولید رنگ صنعتی شده است. در رابطه با قیمت رنگ صنعتی مهم‌ترین موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید کیفیت رنگ است.

خرید رنگ‌های بی‌کیفیت با قیمت پایین اغلب خریدار را دچار دردسر و پرداخت هزینه‌های دوباره برای خرید رنگ‌های باکیفیت‌تر می‌کند. قیمت انواع رنگ‌های صنعتی براساس فاکتورهای متعددی چون نوع مواد اولیه برای تولید این رنگ‌ها تعیین می‌شود. رنگ‌های صنعتی اغلب با سفارش مشتری و به صورت اختصاصی تولید می‌شوند به همین خاطر برای اطلاع از قیمت انواع این رنگ‌ها می‌توانید از طریق شماره‌های موجود در سایت با کارشناسان فروش ما در روشان تماس بگیرید.

در قسمت‌های قبل انواع رنگ صنعتی را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم. همان‌طور که کمی پیش نیز ذکر کردیم، ویژگی‌های رنگ‌های صنعتی به ترکیبات آن‌ها و میزان این ترکیبات بستگی دارد. به عنوان مهم‌ترین و باکیفیت‌ترین رنگ‌های صنعتی می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. رنگ آستری و رویه روغنی آلکیدی
 2. رنگ مقاوم حرارتی سیلیکونی و اتیل سیلیکاتی
 3. رنگ‌های اپوکسی دو جزئی
 4. رنگ‌های رویه پلی یورتان دو جزئی

توجه داشته باشید که فرایند خشک شدن رنگ‌های صنعتی به واکنش شیمیایی که میان رزین و هاردنر رخ می‌دهد بستگی دارد بنابراین میزان مخلوط کردن این دو جزء با یکدیگر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چنانچه هاردنر و رزین به تناسب با یکدیگر مخلوط نشوند بر روی کیفیت نهایی رنگ صنعتی حاصل تاثیر می‌گذارد. همچنین توجه داشته باشید که پس از مخلوط کردن هاردنر با رزین تنها در یک بازه زمانی مشخص می‌توانید از این رنگ استفاده کنید.

اطلاعات مربوط به این بازه زمانی را می‌توانید از روی برگه اطلاعات فنی محصول که به همراه او فروخته می‌شود دریافت کنید.