رنگ ترافیکی

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص هر محصول کلیک کنید.

رنگ ترافیکی به منظور استفاده در مقاصد ترافیکی تولید می‌شود. این رنگ‌ها بسته به کاربردی که دارند، دارای انواع متفاوتی چون رنگ ترافیکی سرد، گرم و چند جزئی هستند. از این رنگ می‌توان برای رنگ آمیزی سطوح بتنی، آسفالت، استخری و همچنین مقاصد ترافیکی استفاده کرد. خط کشی‌های خیابان‌ها و پارکینگ‌ها همگی با کمک رنگ های ترافیکی صورت می‌گیرد. این رنگ‌ها از مقاومت بالایی برخوردار هستند. رنگ‌های ترافیکی بر پایه رزین های اکریلیک، وینیلی، کلرو کائوچو و ترموپلاست تولید می‌شوند.

یک رنگ ترافیکی باکیفیت رنگی است که از مقاومت سایشی و مکانیکی بالایی برخوردار باشد. همچنین برای اجرا در اماکن مختلف، انعطاف پذیری بالایی دارند. رنگ های ترافیکی با گذشت زمان و تابش مستقیم نور خورشید یا قرار گرفتن در معرض برف و باران ماهیت خود را از دست نداده و رنگ خود را حفظ می‌کند. هر چند پس از گذشت مدت زمان زیادی، ماندگاری رنگ کاهش می‌یابد و پیمانکاران شهری باید نسبت به رنگ آمیزی مجدد معابر و خط کشی خیابان‌ها اقدام کنند.

رنگ‌ های ترافیکی جزو دسته رنگ های صنعتی به شمار می‌روند. از این رنگ‌ها همان‌طور که از نامشان پیداست برای خط کشی خیابان‌ها، خط کشی عابر پیاده، بزرگراه‌ها و… استفاده می‌شود. اگر در خیابان ها و جاده های بین شهری یک شبکه ترددی مناسب را مشاهده می‌کنید، به دلیل وجود خط کشی‌های اصولی خیابان‌ها است. با کمک این رنگ ها محدوده های خاصی برای تردد تعیین شده و این موضوع ایمنی رانندگی در جاده ها را افزایش می‌دهد.

رنگ‌های ترافیکی سرد رنگ‌های تک جزئی و رنگ ترافیکی گرم رنگ هایی دو جزئی هستند. تک جزئی بودن رنگ ترافیکی سرد موجب شده است مقاومت کمتری نسبت به رنگ های ترافیکی گرم داشته باشند از همین‌رو از این رنگ‌ها عموما برای رنگ آمیزی معابر فرعی و خیابان‌های کم ترددتر استفاده می‌کنند. به عبارتی می‌تواند گفت ماندگاری رنگ ترافیکی سرد از از رنگ‌های ترافیکی گرم کمتر است به همین خاطر برای خیابان‌ها یا پارکینگ‌های شلوغ و پر رفت و آمد چندان مناسب نیستند.

برای خط کشی پارکینگ‌های عمومی و پرتردد از رنگ‌ ترافیکی گرم استفاده می‌شود که قیمت بالاتری نیز دارد. اما اگر یک ساختمان چند طبقه دارید و می‌خواهید پارکینگ شخصی خود را رنگ آمیزی کنید، با توجه به اینکه تردد در این پارکینگ شخصی به اندازه پارکینگ‌های عمومی نیست شما می‌توانید از رنگ های ترافیکی سرد استفاده کنید. رنگ ترافیکی سرد قیمت مناسب‌تر و اجرای ساده‌تری دارد.

رنگ ترافیکی سرد خود انواع متفاوتی دارد. این رنگ ممکن است بر پایه رزین آلکیدی که با کلروکائوچو اصلاح شده‌اند تولید شده باشد که در این صورت به آن‌ها رنگ سرد کلروکائوچو گفته می‌شود. خط کشی‌های ممتد و منقطعی که در خیابان‌های داخل و خارج شهر می‌بینید با این رنگ‌ کشیده شده‌اند. نوعی دیگر از رنگ سرد ترافیکی نیز وجود دارد که بر پایه رزین آکریلیک ترموپلاست تولید می‌شوند.

پایه حلال این رنگ‌ها آب است به همین خاطر خواص مکانیکی بالایی دارد. نوعی دیگر از رنگ ترافیکی سرد نیز وجود دارد که با عنوان رنگ ترافیکی چند جزئی شناخته می‌شود. این دسته از رنگ ها بر پایه رزین آکریلیک ترموست تولید می‌شوند. از این رنگ اغلب برای کشیدن علائم هشدار بر روی جاده‌ها و خط کشی خطوط عابر پیاده استفاده می‌شود. کیفیت این رنگ حین ساخت تاثیر زیادی در ماندگاری آن خواهد داشت.

رنگ ترافیکی برای رنگ آمیزی جدول‌ها

نوع خاصی از رنگ های ترافیکی با هدف رنگ آمیزی جدول خیابان ها تولید می‌شوند. این رنگ‌ها نیز دارای انواع متفاوتی هستند. رنگ ترافیکی آلکیدی که با قلم مو یا غلطک اجرا می‌شود، یکی از انواع رنگ های ترافیکی جدولی است که بر پایه رزین آلکیدی تولید می‌شود. رنگ ترافیکی آلکیدی از چسبندگی خوبی برخوردار است. اگر سطح جدولی که قرار است رنگ آمیزی شود بتنی باشد، بهترین نوع رنگ ترافیکی برای آن رنگ ترافیکی آکریلیکی است. این رنگ بر پایه رزین های آکریلیکی واتربیس تولید می‌شود. از دیگر مزیت های این رنگ این است که عاری از ترکیبات آلی فرار است به همین خاطر با محیط زیست سازگارتر بوده و آسیبی به آن وارد نمی‌کند.

از دیگر انواع رنگ های ترافیکی جداول می‌توان به رنگ های ترافیکی پلی یورتان اشاره کرد. این رنگ یک مزیت بزرگ دارد و آن مزیت هم مقاومت بالای این رنگ در برابر نور خورشید است. این رنگ ها همچنین در برابر تغییرات جوی نیز مقاوم هستند بنابراین برای رنگ آمیزی جداول مناطق سردسیر یا گرمسیر بسیار مناسب هستند.

برای تولید این رنگ ترافیکی هاردنرهای ایزوسیاناتی با رزین پلی ال با یکدیگر ترکیب می‌شوند. به همین خاطر این نوع از رنگ ترافیکی، در دسته رنگ های چند جزئی قرار می‌گیرد.

مهم‌ترین اقدامی که پیش از رنگ آمیزی با رنگ ترافیکی باید صورت بگیرد، زیرسازی و آماده سازی سطح است. سطحی که قرار است رنگ ترافیکی بر روی آن اجرا شود باید کاملا خشک باشد. در صورت وجود رطوبت چسبندگی رنگ به سطح کاهش خواهد یافت.

پس از خشک کردن سطح باید از تمیز بودن آن اطمینان کسب کرد. پیش از آنکه شروع به رنگ آمیزی با رنگ های ترافیکی کنند با کمک باد پرفشار سطح را از هرگونه گرد و غبار پاک می‌کنند. باقی ماندن هرگونه مواد شیمیایی چون قیر، روغن یا بنزین بر روی سطحی که قرار است رنگ آمیزی شود، ماندگاری رنگ ترافیکی را کاهش می‌دهد بنابراین سطح باید کاملا از هرگونه مواد شیمیایی پاک شود. در نهایت پس از پوشاندن تمامی خلل‌ها و ترک‌ها و استفاده از پرایمر بر روی سطح، می‌توان رنگ ترافیکی را بر روی آن اجرا کرد. هدف استفاده از پرایمر افزایش چسبندگی رنگ به سطوح مورد نظر است.