خرید تیتانیوم دی اکسید

تیتانیوم دی اکسید یکی از مواد شیمیایی پرمصرف است و در صنایع ترکیبی، شیمیایی و غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیتانیوم دی اکسید یکی از مهم‌ترین مواد موجود در پوسته زمین است که در ترکیبات مختلفی مانند سنگ معدن، گردوغبار، ماسه و شن و خاک یافت می‌شود. به دلیل کارایی بسیار زیادی که این ماده شیمیایی در صنایع مختلف دارد، خرید تیتانیوم دی اکسید نیز بسیار رایج است. در ادامه مطلب به معرفی بیشتر این ماده شیمیایی و موارد مصرف آن می‌پردازیم.
خرید تیتانیوم دی اکسید
سرفصل های مقاله

تعریف تیتانیوم دی اکسید

همان ‌طور که گفته شد، تیتانیوم دی اکسید از جمله موادی است که به وفور در پوسته کره زمین یافت می‌شود و در بسیاری از ترکیبات موجود روی کره زمین وجود دارد. با وجود اینکه تیتانیوم دی اکسید در بسیاری از ترکیبات روی کره زمین وجود دارد، اما تیتانیوم دی اکسید را از سنگ‌های معدنی مانند روتیل، آناتاز، بروکیت و ایلمنیت استخراج می‌کنند. 

تیتانیوم دی اکسید (TiO2) به صورت پودری سفیدرنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده شیمیایی برای اولین بار در سال 1923 به صورت رنگ دانه‌های سفید رنگ از سنگ‌های روتیل، آناتاز، بروکیت و ایلمنیت تولید شد. تیتانیوم به صورت طبیعی تمایل زیادی به ترکیب با اکسیژن دارد و در اثر ترکیب مستقیم تیتانیوم با اکسیژن، تیتانیوم دی اکسید تولید شده و باعث به‌وجودآمدن پودر سفید رنگ و ماتی می‌شود که توانایی شکست نور و جلوگیری از تغییر رنگ را دارد.  

این ماده شیمیایی بسیار روشن و براق است و در صنایع مختلفی مانند نساجی، سرامیک، کاشی، پارچه، لاستیک و محصولات مراقبت شخصی و پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

در ادامه به توضیح بیشتر در مورد خرید تیتانیوم دی اکسید در این مقاله روشان فام میپردازیم.

خصوصیات و ویژگی‌های تیتانیوم دی اکسید

تیتاننیوم دی اکسید که به صورت پودری و سفید رنگ است، ماده‌ای اشتعال‌ناپذیر، با قابلیت انحلال‌پذیری پایین است. تیتانیوم دی اکسید در برابر حرارت پایدار بوده و می‌توان گفت این ماده در دسته مواد شیمیایی بی‌خطر قرار می‌گیرد. تیتانیوم دی اکسید دمای ذوب بسیار بالایی (1843 درجه سانتی‌گراد) دارد و دمای جوش آن نیز بالا (2972 درجه سانتی‌گراد) است و به همین دلیل در دمای محیط، این ماده شیمیایی به صورت جامد و پودری یافت می‌شود. به دلیل جذب نور ماوراء بنفش در تیتانیوم دی اکسید، این ماده برخلاف سایر مواد سفید که در اثر قرارگرفتن در مقابل نور کمی زرد به نظر می‌رسند، زرد نشده و همچنان سفید باقی می‌ماند.

انواع تیتانیوم دی اکسید

تیتانیوم دی اکسیدهای موجود در بازار، با توجه به اندازه دانه‌های پودری و موارد استفاده شده در آن‌ها، به دو دسته رنگدانه و نانو تقسیم می‌شوند. بنابراین با توجه به مورد استفاده و اندازه دانه‌های تیتانیوم دی اکسید در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند که در ادامه به کاربرد هریک از انواع تیتانیوم دی اکسیدها می‌پردازیم.

تیتانیوم دی اکسید به عنوان مواد رنگدانه‌های سفید در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده برای افزایش رنگ سفید در آبنبات‌ها، شکلات‌ها، دونات‌ها و برخی محصولات لبنی به‌کار برده می‌شود. همچنین با توجه به اینکه تیتانیوم دی اکسید، نور ماوراء بنفش را جذب کرده و مانع از تغییر رنگ می‌شود؛ در بسیاری از مواد غذایی برای جلوگیری از فساد مواد غذایی و تغییر رنگ آن‌ها نیز، تیتانیوم دی اکسید به عنوان ماده افزودنی و جلوگیری از تغییر رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

تیتانیوم دی اکسید در محصولات مراقبت پوستی و شخصی و در اکثر کرم‌های ضدآفتاب، به عنوان فیلتر UV یا سفیدکننده استفاده می‌شود. در واقع، یکی از مهم‌ترین موادی که در محصولات مراقبت پوستی و شخصی به عنوان سفیدکننده و محافظ در برابر اشعه UV استفاده می‌شود، تیتانیوم دی اکسید است.

علاوه بر کاربردهای گفته شده برای تیتانیوم دی اکسید، این مواد در تهیه صابون، خمیردندان و کرم‌ها در گرید رنگدانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته در صنایع دیگری مانند صنایع پزشکی و درمانی و تولید محصولات شیمیایی نیز از تیتانیوم دی اکسید در گرید نانویی استفاده می‌شود. 

بیشتر بدانید: رنگ پودری از کجا تهیه کنیم ؟

خواص تیتانیوم دی اکسید

علاوه بر تمام خواص ویژه‌ای که برای تیتانیوم دی اکسید گفته شد، این ماده شیمیایی بی‌خطر، خواص دیگری نیز دارد که باعث می شود این ماده شیمیایی یکی از اصلی‌ترین و پرفروش‌ترین مواد شیمیایی در بازار باشد. از جمله مهم‌ترین خواص تیتانیوم دی اکسید عبارت‌اند از:

  • خنثی بودن از نظر شیمیایی
  • نیمه الکتریسیته بودن
  • مقاوم در برابر خوردگی زیاد
  • استحکام زیاد پودر تیتانیوم دی اکسید
  • انحلال کم در آب و سایر اسیدهای آلی
  • جذب اشعه‌های فرابنفش و UV

معایب استفاده از تیتانیوم دی اکسید 

با وجود اینکه این ماده یکی از مهم‌ترین مواد مورد استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی و مواد غذایی است، اما براساس گفته‌های سازمان بین‌المللی تحقیقات سرطانی، این ماده در زمره مواد شیمیایی سرطان‌زا قرار می‌گیرد و استفاده بیش از حد از آن باعث ایجاد مشکلاتی برای سلامتی افراد می‌شود. از طرفی دیگر، تنفس و استنشاق گردوغبار تیتانیوم دی اکسید باعث ایجاد مشکلات تنفسی در افراد می‌شود. لازم به ذکر است که استفاده از این ماده شیمیایی در گرید و درجه‌بندی نانو در انواع کرم‌های ضدآفتاب بی‌خطر می‌باشد. ترکیب این مواد با سایر نانوذرات و استفاده از آن‌ها در کرم‌های ضدآفتاب باعث می‌شود تا این مواد به عمق پوست نفوذ نکنند. 

بیشتر بدانید: صادرات رزین

خریدوفروش تیتانیوم دی اکسید

بسیاری از افرادی که در زمینه خریدوفروش مواد شیمیایی فعالیت می‌کنند، خریدوفروش تیتانیوم دی اکسید را برای صنعت و اقتصاد بسیار کارآمد می‌دانند. برای خرید تیتانویم دی اکسید و استفاده از آن لازم است تا نام‌های متداولی که برای این ماده شیمیایی به‌کار برده می‌شود را آموخت. تیتانیوم دی اکسید، دی اکسید تیتانیوم، تیتانیوم دی اکساید و تیتان از جمله نام‌های مختلف و متداولی است که برای این ماده شیمیایی گذاشته شده است. تیتانیوم سفید که به عنوان رنگدانه سفید به کار برده می‌شود، با نام رنگدانه سفید 6، در بازار مواد شیمیایی به فروش می‌رسد و افرادی که قصد خرید این نوع از تیتانیوم دی اکسید را دارند باید با این نام، به دنبال آن باشند و آن را خریداری کنند. انواع مختلف با درجه‌بندی و گریدهای مختلف از تیتانیوم دی اکسید برای خرید و فروش در بازار مواد شیمیایی وجود دارد که هریک از انواع آن، برای مصارف مخصوصی به‌کار برده می‌شوند. این ماده شیمیایی بی‌بو و بدون مزه است و به همین دلیل نیز در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

با توجه به تمام نکاتی که گفته شد، برای خرید تیتانیوم دی اکسید در ابتدا باید زمینه مصرفی آن مشخص باشد تا بتوان نوع مناسبی از تیتانیوم دی اکسید را انتخاب و خریداری کرد.  

بیشتر بخوانید:

محصولات مرتبط