رنگ مخصوص چوب چیست؟

امروه چوب به عنوان یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین عناصری که در صنایع مختلف مورد استفاده می‌گیرد شناخته شده است. رنگ مخصوص چوب انواع مختلفی دارد به همین خاطر بسیار مورد توجه صنعت گران قرار گرفته است. شما با رنگ آمیزی چوب به وسیله‌ی رنگ مخصوص چوب می‌توانید در ظاهر چوب‌های بسیار ساده، تغییرات چشمگیری را ایجاد کنید. علاوه بر آن استفاده از رنگ‌های مخصوص برای رنگ آمیزی چوب‌ها موجب افزایش ماندگاری و کیفیت انواع چوب می‌شود.
رنگ مخصوص چوب
سرفصل های مقاله

انتخاب رنگ چوب به چه مواردی بستگی دارد؟

 • نوع سازه چوبی
 • محل قرار گرفتن سازه
 • شرایط آب و هوایی منطقه
 • شرایط سایش
 • شرایط دمایی
 • سلیقه فردی

رنگ مخصوص چوب طیف گسترده‌ای از انواع رنگ‌ها را شامل می‌شود. بنابراین شما باید مناسب‌ترین رنگ چوب را با توجه به کاربرد آن و انتظاری که از یک پوشش چوب دارید انتخاب کنید. به عنوان مثال برخی از انواع رنگ‌های مخصوص چوب چندان مقاوم نبوده و نقش محافظتی ندارند بلکه از آن تنها برای جلا دادن سطح چوب استفاده می‌شود.

درحالی‌که برخی دیگر از انواع رنگ مخصوص چوب پوششی مقاوم بر روی سطح چوب ایجاد می‌کنند. به عنوان دیگر تفاوت‌هایی که میان انواع این رنگ‌ها وجود دارد می‌توان به اجرای آن‌ها اشاره کرد.

رنگ‌های روغن گیاهی نوعی رنگ مخصوص چوب هستند که اجرای بسیار ساده‌ای دارند اما در مقابل رنگ آمیزی با رزین اپوکسی چوب به تخصص در این زمینه و شناخت انواع رزین‌ نیاز دارد. انواع رنگ‌های مخصوص چوب عبارتنداز:

 1. رنگ فوری چوب
 2. رنگ روغنی چوب
 3. روغن گیاهی مخصوص چوب
 4. رنگ لاک الکل چوب
 5. رنگ پلی اورتان چوب
 6. رنگ رزین اپوکسی چوب
 7. روغن‌های طبیعی چوب
 8. رنگ دکوراتیو مناسب چوب

هر یک از رنگ‌های فوق مزایا، معایب و ویژگی‌های خاص خود را دارند. 

خرید رنگ فوری برای رنگ آمیزی چوب

رنگ‌های فوری یکی از رایج‌ترین انواع رنگ چوب هستند. این رنگ در بازار با نام‌هایی چون سیلر، کیلر، تمام پلی استر و نیم پلی استر، رنگ‌ فوری خودرویی و… شناخته می‌شود. تنوع رنگ‌های فوری در بازار بیش از این موارد است و کاربرد آن‌ها تنها به موارد ذکر شده فوق محدود نمی‌شود اما این رنگ‌های فوری را می‌توان جزو رایج‌ترین رنگ‌های موجود در بازار دانست.

استفاده از رنگ مخصوص چوب فوری برای رنگ آمیزی سازه‌های چوبی کاربردهای زیادی دارد به همین خاطر به احتمال زیاد در اطراف خود چوب‌هایی را دارید که با رنگ‌های تمام پلی استر یا نیم پلی استر پوشش داده شده‌اند.

Buy instant paint for wood

این رنگ‌ها غلیظ بوده و بدون رقیق کردن آن‌ها با یک حلال مناسب قابل استفاده با پیستوله یا قلم‌مو نخواهند بود. حلال رنگ‌های فوری چوب تینر است. تینر ها نیز انواع مختلفی دارند و به تینری که از آن برای رقیق سازی رنگ‌های فوری استفاده می‌شود تینر فوری می‌‌گویند. این تینرها قابلیت پاک کنندگی و خورندگی بسیار بالایی دارند.

بیشترین کاربرد رنگ فوری برای رنگ آمیزی موارد زیر است:

 • رنگ آمیزی مبلمان
 • سرویس خواب
 • میز ناهار خوری
 • پوشش MDF خام با رنگ فوری خودرویی

ویژگی‌های رنگ فوری

رنگ مخصوص چوب فوری ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که آن‌ها را برای رنگ آمیزی سازه‌های چوبی مناسب کرده است. به عنوان یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های رنگ فوری چوب می‌توان به لزوم استفاده از هاردنر یا خشک کن برای این دسته از رنگ‌ها اشاره کرد.

اگر قصد خرید رنگ مخصوص چوب فوری دارید باید توجه داشته باشید که این رنگ‌ها هواخشک نیستند و با فعل و انفعالات شیمیایی خشک می‌شوند.

 هاردنر را باید با ترکیب معینی از تینر و رنگ پلی استر یا نیم پلی استر مخلوط کنید. برای رنگ آمیزی چوب با رنگ فوری می‌توان از ابزارهایی چون قلم‌مو یا پیستوله استفاده کرد. بهترین روش اجرای این رنگ استفاده از پیستوله بادی است. از دیگر ویژگی‌های این رنگ‌های فوری می‌توان به شفاف بودن آن‌ها اشاره کرد.

رنگ‌های فوری چون سیلر، کیلر یا پلی استر علاوه بر آنکه از سطح چوب محافظت می‌کنند، بدون آنکه در طرح و رنگ چوب تغییری ایجاد کنند لایه‌ای شفاف بر روی چوب به وجود می‌آورند. 

میزان پوشش دهی رنگ فوری

اگر قصد سفارش رنگ مخصوص چوب فوری دارید باید به این نکته توجه داشته باشید که رنگ‌های فوری چون کیلر، سیلر، نیم پلی استر و تمام پلی استر عسلی رنگ هستند و تاثیری بر روی رنگ چوب ندارند. این رنگ‌ها تغییری در نقش و رگه‌های چوب نیز ایجاد نمی‌کنند.

رنگ آمیزی چوب با این رنگ‌ها تنها موجب شفافیت سطح چوب و به وجود آمدن یک لایه محافظتی برای مراقبت از سطح چوب می‌شود. 

روش اجرای رنگ فوری

برای رنگ آمیزی سطح چوب با این رنگ مخصوص چوب ابتدا باید رنگ با ترکیب‌های معینی از هاردنر و تینر مخلوط شود. توجه داشته باشید که این رنگ‌ها مخصوص فضای بسته بوده و قابلیت استفاده در فضای باز را ندارند. به همین خاطر است که از رنگ‌های فوری اغلب برای رنگ آمیزی سرویس چوب و مبلمان استفاده می‌شود.

رنگ فوری خودرویی برخلاف رنگ‌هایی چون سیلر یا کیلر قابلیت تغییر رنگ چوب را دارند. این رنگ مقاومت و پوشش بالایی داشته و از آن برای رنگ آمیزی خودروها استفاده می‌شود. 

خرید رنگ روغنی چوب

 از دیگر انواع رنگ که با عنوان رنگ مخصوص چوب در بازار به فروش می‌رسند می‌توان به رنگ‌های روغنی اشاره کرد. لازم به ذکر است که رنگ‌های روغنی چندان مناسب چوب نیستند و از آن‌ها عموما برای رنگ آمیزی فلزات استفاده می‌شود. با این وجود سابقه استفاده از رنگ‌های روغنی برای پوشش دهی انواع چوب به سالیان دور بر می‌گردد.

یکی از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین انواع رنگ روغنی که برای رنگ آمیزی سطح چوب از آن استفاده می‌شود رنگ جلا است.

خرید رنگ روغنی چوب

این رنگ همان‌طور که از نامش پیداست برای جلا دادن به رنگ چوب استفاده می‌شود. رنگ‌و‌رو و ظاهر چوب‌های قدیمی را می‌توان با کمک رنگ روغنی چوب جلا داد. رنگ‌های روغنی بسیار پرکاربرد هستند و طیف رنگی گسترده‌ای را شامل می‌شوند.

اصلی‌ترین علت استفاده زیاد از این رنگ‌ها قیمت ارزان و روش اجرای آسان آن‌ها است. برای رقیق سازی این دسته از رنگ‌ها از تینر روغنی، بنزین یا نفت استفاده می‌شود. از دیگر کاربردهای رنگ‌ روغنی این است که با کمک آن‌ها می‌توان در رنگ‌های شاپان تغییر ایجاد کرد.

به عنوان مثال با اضافه کردن کمی رنگ روغنی مشکی به شاپان قهوه‌ای می‌توانید رنگ شکلاتی بدست بیاورید. 

ویژگی‌های رنگ روغنی

همان‌طور که کمی پیش نیز اشاره کردیم رنگ‌ روغنی یک رنگ مخصوص چوب نیست به همین خاطر استفاده از آن را برای پوشش چوب توصیه نمی‌‎کنیم چراکه رنگ آمیزی سطح چوب با رنگ‌های روغنی ممکن است موجب از بین رفتن آثار چوب شود.

برخی افراد که اطلاعی از انواع رنگ مخصوص چوب ندارند، برای رنگ آمیزی در و پنجره‌های چوبی از این رنگ استفاده می‌کنند. نتیجه این اقدام از بین بردن رنگ واقعی و نقش و رگه‌های چوب است.

چنانچه می‌خواهید اقدام به خرید رنگ مخصوص چوب از نوع روغنی کنید توصیه می‎شود حداقل قبل از اجرای رنگ روغنی، یک دست رنگ سیلر بر روی سطح کار اجرا شود. این اقدام نتیجه نهایی کار را مطلوب‌تر می‌کند. سیلر سطح چوب را اشباع کرده و اجازه نمی‌دهد رنگ روغنی جذب چوب شود.

رنگ‌های روغنی نیز همانند رنگ مخصوص چوب فوری هوا خشک نبوده و دیر خشک می‌شوند. بوی بد و زننده‌ای که این دسته از چوب‌ها دارند به عنوان یکی از معایب آن شناخته می‌شود. تینر های روغنی، نفت و بنزین بهترین حلال‌های رنگ روغنی هستند اما برای از بین بردن بوی بد این رنگ و سریع‌تر خشک شدن آن بنزین گزینه مناسب‌تری است. 

برای اطلاعات بیشتر برای خرید رنگ روغنی اتومبیل ، خرید رنگ روغنی ساختمان کلیک کنید.

خرید رنگ روغن گیاهی مخصوص پوشش دهی چوب

رنگ روغن گیاهی از دیگر انواع رنگ مخصوص چوب است. این رنگ‌ها جزو جدیدترین رنگ‌های مخصوص چوب به شمار می‌روند که با جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا تولید می‌شوند. رنگ روغن گیاهی مشکلات رنگ‌های فوری یا روغنی مانند دیر خشک شدن، اجرای سخت با بوی بد را ندارند.

از دیگر ویژگی‌های مثبت این رنگ‌ها می‌توان به شیمیایی نبودن آن‌ها اشاره کرد. همچنین رنگ آمیزی سطح چوب با رنگ روغن گیاهی بسیار ساده بوده و هیچ نیازی به تخصص ندارد.

رنگ گیاهی مخصوص چوب

از رنگ‌های فوری تنها می‌توان برای داخل ساختمان استفاده کرد درحالی‌که این رنگ مخصوص چوب در دو نوع داخل و خارج ساختمان تولید می‌شود و دارای طیف گسترده‌ای از رنگ نیز می‌باشد. عمده کاربرد رنگ‌های روغن گیاهی برای موارد زیر است:

ویژگی‌های رنگ روغن گیاهی

 • سرطان‌زا نیستند.
 • اجرای ساده‌ای دارند.
 • سرعت رنگ آمیزی با کمک این رنگ بالا است.
 • سریع‌تر از دیگر انواع رنگ مخصوص چوب خشک می‌شوند.
 • برای رنگ آمیزی با این رنگ به ابزار مخصوصی نیاز نخواهید داشت. تنها با یک تکه اسفنج می‌توانید رنگ را بر روی سطح چوب پخش کنید.

خرید لاک الکل

این رنگ مخصوص چوب همان‎طور که از نامش پیداست از ترکیب الکل و لاک تشکیل می‌شود. قبل از آنکه رنگ‌های صنعتی وارد بازار شوند استفاده از این رنگ‌ها رواج بیشتری داشت. رنگ‌های لاک الکل در طیف رنگی قهوه‌ای قرار دارند.

پرفروش‌ترین رنگ‌های لاک الکل در بازار طیف رنگی قهوه‌ای روشن تا زرد متمایل به نارنجی هستند که به آن شلاک گفته می‌شود. بهترین حلال برای شلاک الکل صنعتی و برای دیگر طیف‌های رنگی لاک الکل می‌توان از الکل سفید استفاده کرد.

روش اجرای این دسته از انواع رنگ مخصوص چوب همانند رنگ‌های روغن گیاهی ساده است و نیازی به ابزار و تجهیزات خاصی ندارد. با یک تکه دستمال نیز می‌توان این رنگ را بر روی سطح چوب اجرا کرد. بیشترین کاربرد این رنگ‌ها برای رنگ آمیزی موارد زیر است:

 • جلا دادن سازهای موسیقی چون تار و گیتار
 • جلا دادن مبلمان
 • سرویس چوب مانند میز ناهار خوری و تخت خواب
 • پوشش سطح سایر مصنوعات چوبی

بیشتر بخوانید: رنگ پلاستیک ، رنگ اکریلیک ، رنگ استخری ، رنگ نانو ، رنگ ضد حریق ، رنگ کنیتکس

ویژگی‌های رنگ لاک الکل

به عنوان یکی از برترین ویژگی‌های این رنگ می‌توان به ایجاد لایه‌ای با ضخامت کم بر روی سطوح چوبی توسط آن‌ها اشاره کرد. به عنوان مثال در صنعت سازسازی بسیار مهم است که از چه رنگی برای جلا دادن به رنگ چوب ساز استفاده می‌شود.

چراکه استفاده از رنگ‌هایی با ضخامت بالا ممکن است موجب خفه شدن صدای ساز شود. توجه داشته باشید که این رنگ لایه‌ای ضخیم بر روی سطح چوب ایجاد نمی‌کند بنابراین نمی‌توان نقش محافظتی برای آن در نظر گرفت. این رنگ‌ها تنها برای جلا دادن سطح چوب مناسب هستند.

خرید رنگ پلی یورتان چوب

طیف گسترده‌ای از این انواع رنگ مخصوص چوب در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از دلایل محبوبیت رنگ‌های پلی اورتان چوب آب گریز بودن آن‌ها است. به همین خاطر در صنعت کشتی سازی نیز از این رنگ‌‎ها برای پوشش بدنه داخلی و بیرونی کشتی استفاده می‌شود.

از دیگر کاربردهای این رنگ مخصوص چوب می‌توان به پوشش‌دهی مبلمان یا نیمکت‌های چوبی اشاره کرد.

رنگ پلی یورتان چوب

رنگ پلی اورتان چوب مقاومت بالایی دارد به همین منظور از آن اغلب برای پوشش‌دهی مکان‌هایی استفاده می‌شود که با آب در تماس هستند. به عنوان مثال برای رنگ آمیزی میزهای ناهارخوری و سازه‌های دیگری که با آب و رطوبت در تماس هستند از این رنگ استفاده می‌شود.

این رنگ‌ها نیز مانند رنگ فوری نیم پلی استر رنگ عسلی ندارد به همین خاطر اگر از آن برای رنگ آمیزی چوب‌های سفید صدفی استفاده کنید تغییر رنگ نخواهید داشت. 

ویژگی‌های رنگ پلی اورتان چوب

اگر قصد خرید رنگ مخصوص چوب پلی اورتان دارید بد نیست بدانید که این رنگ چندان دوام و ماندگاری ندارد. سطوحی که با رنگ‌های پلی اورتان پوشش داده می‌شوند در ماه‌های اول بسیار شفاف هستند اما پس از گذشت چندین ماه سطح حالتی ترک خورده به خود می‌گیرد. برای سفارش اینترنتی رنگ مخصوص چوب پلی اورتان می‌توانید از طریق سایت اقدام کنید.

خرید رنگ رزین اپوکسی چوب

به عنوان یکی از دیگر از انواع رنگ‌های رایج برای رنگ آمیزی سطوح چوبی باید به رنگ‌های رزین اپوکسی اشاره کرد. رزین اپوکسی‌ها خود دارای انواع مختلفی هستند که نوع مخصوص آن‌ها برای رنگ آمیزی چوب که با نام رزین اپوکسی چوب در بازار به فروش می‌رسد از محبوبیت بالایی برخوردار است.

رزین اپوکسی از خانواده رزین‌های دو جزئی است؛ این بدین معنی است که برای رنگ آمیزی با کمک این رنگ باید رزین و هاردنر را با یکدیگر ترکیب کنید. 

اجرای این رنگ مخصوص چوب نسبت به دیگر انواع رنگ چوب مشکل‌تر است چراکه نیاز است ابتدا انواع رزین‌ها و ویژگی‌های هر یک را بشناسید. با این حال رزین اپوکسی رنگی بسیار مقاوم است و امکان ایجاد طرح‌ها و رنگ‌های مختلف را فراهم می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره رزین پلی اورتان کلیک کنید.

این رنگ مخصوص چوب علاوه بر محافظت از سطح چوب، جلوه بسیار زیبایی نیز به آن می‌دهد.

خرید روغن‌های طبیعی برای رنگ آمیزی سطح چوب

روغن‌های طبیعی و دست ساز نیز برای رنگ آمیزی سطوح چوبی وجود دارد که متفاوت از روغن‌ گیاهی چوبی هستند. توجه داشته باشید که از فرمولاسیون خاصی برای تولید این روغن‌ها استفاده نمی‌شود. شما می‌توانید از هر واکس طبیعی برای پوشش سطوح چوبی به عنوان یک روغن طبیعی استفاده کنید.

به عنوان مثال روغن دانه کتان، روغن سویا یا روغن کنجد از رایج‌ترین انواع این روغن‌های طبیعی هستند. توجه داشته باشید که این روغن‌های طبیعی نوعی رنگ مخصوص چوب محسوب نمی‌شوند چراکه این روغن‌ها فراوری نمی‌شوند.

خرید رنگ روغنی مخصوص چوب

اما با توجه به اینکه از این روغن‌ها برای پوشش سطح چوب استفاده می‌شود برخی آن‌ها را در بازار با عنوان رنگ مخصوص چوب به فروش می‌رسانند.

حین خرید این رنگ‌های مخصوص چوب توجه داشته باشید که این روغن‌ها دو مشکل اساسی دارند؛ ماندگاری چربی آن‌ها بالا است و مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا خشک شوند. یکی از مناسب‌ترین روغن‌های طبیعی برای رنگ آمیزی چوب روغن بزرک است.

خرید رنگ‌ دکوراتیو چوب

یکی دیگر از انواع رنگ مخصوص چوب است که نوعی رنگ تزئینی به شمار می‌رود. این رنگ‌ها را می‌توانید در بسته‌بندی‌های کوچک حتی از نوشت افزارها نیز خریداری کنید. رنگ آمیزی با این رنگ به هیچگونه دانش تخصصی نیاز ندارد.

برای اجرای رنگ دکوراتیو چوبی تنها کافی است سطح چوب را سمباده بکشید و این رنگ را بر روی آن اجرا کنید. توجه داشته باشید که این رنگ برای رنگ آمیزی صنعتی مناسب نیست. از آن می‌توان تنها برای پوشش دست‌سازهای کوچک چوبی استفاده کرد.

بیشتر بخوانید : خرید تینر فوری 10000

برخی از ویژگی‌های این رنگ مخصوص چوب عبارت است از:

 • شیمیایی نیستند و می‌توان از آن‌ها برای رنگ آمیزی سازه‌های چوبی کودکان استفاده کرد.
 • آب گریز هستند.
 • موج نما هستند.
 • طیف رنگی گسترده‌ای دارند.
 • قیمت مناسبی دارند.

محصولات مرتبط
0 پاسخ ها

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای مشارکت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *