حلال رنگ چیست؟

حلال رنگ چیست و چه کاربردی دارد؟ حلال‌ها یک مایع فرار هستند که موجب سهولت کار با رنگ‌ها یا رزین‌ها می‌شوند. استفاده از رنگ‌هایی چون رنگ‌های روغنی، رنگ ترافیکی یا رنگ اکریلیک بدون رقیق سازی این رنگ‌ها توسط حلال‌های مخصوص به خود دشوار است. برای استفاده راحت‌تر رنگ‌ها در پیستوله‌های رنگ یا قلم‎مو قبل از استفاده لازم است که با کمک حلال مناسب غلظت رنگ کاهش داده شود. استفاده از حلال مناسب برای کاهش ویسکوزیته رنگ‌ها بر روی خواص متعدد رنگ‌ها تاثیرگذار است.
حلال رنگ

سرفصل های مقاله

به عنوان مثال سهولت اسپری کردن رنگ، برس زدن، سخت شدن، مدت زمان مورد نیاز برای خشک و… همگی تا حدود زیادی تحت تاثیر حلالی قرار می‌گیرند که رنگ را در خود حل می‌کند از همین‌رو می‌توان گفت در صنعت رنگسازی استفاده از حلال رنگ مناسب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

قدرت انحلال کنندگی حلال‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است و برای هر رنگ باید از حلال متناسب با فرمولاسیون آن رنگ استفاده شود.

رنگ‌ها بطور کلی به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند:

 1. رنگ‌های ساختمانی 
 2. رنگ‌های صنعتی

هر دو دسته از رنگ‎‌های فوق بر پایه آب و بر پایه حلال‌های نفتی چون تینر تولید می‌شوند. به عنوان مثال رنگ‌های پلاستیک و اکریلیک بر پایه آب بوده و رنگ‌ روغنی بر پایه حلال‌های نفتی تولید می‌شود. رنگ‌های صنعتی نیز شامل رنگ اپوکسی، رنگ پلی اورتان، رنگ ترموپلاست، رنگ‌های کوره‌ای و… است.

این رنگ‌ها هم می‌توانند بر پایه آب یا حلال تولید شوند. 

برای خرید انواع حلال رنگ از طریق شماره‌های موجود در سایت با کارشناسان فروش روشان فام تماس بگیرید و محصول مورد نظر خود را سفارش دهید.

انواع حلال رنگ

در یک تعریف کاربردی‌تر حلال‌ها را می‌توان نوعی ماده شیمیایی مایع دانست که مخلوطی از چندین ماده آلی بوده و قادرند مواد آلی چسبناک مانند رزین را در خود حل کرده و مخلوطی یکدست را به وجود آورند.

حلال‌‌ها بطور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 1. حلال‌های آلی یا ارگانیک
 2. حلال‌های معدنی

حلال‌های آلی جزو پرکاربردترین انواع حلال رنگ بوده و تقاضای خرید آن‌ها در بازار بیشتر است. نفت، تینر یا بنزین را می‌توان جزو حلال‌های آلی دانست. برای رقیق سازی رنگ‌های روغنی یا اکریلیک اغلب از حلال‌های آلی چون نفت سفید استفاده می‌شود.

برای لاک الکل‌ها یا رنگ‌های روغنی می‌توان از حلال‌هایی مانند بنزین سفید نیز استفاده کرد. اما توجه داشته باشید که این حلال‌های آلی بسیار مشتعل هستند و حین کار با آن‌ها باید همه جوانب احتیاطی را در نظر داشته باشید. 

به حلال‌هایی که در ساختار شیمیایی خود مانند حلال‌های آلی اسکلت‌های کربنی ندارند حلال معدنی گفته می‌شود.

آب و آمونیاک را می‌توان دو مورد از پرکاربردترین حلال‌های معدنی دانست. مناسب‌ترین حلال رنگ برای رنگ‌های پلاستیک و آکریلیک آب است.

حلال‌ها با توجه به پایه ساخت‌ آن‌ها نیز به چندین دسته تقسیم بندی می‌شوند:

 • حلال‌های الکلی
 • حلال‌های کتونی
 • حلال‌های اتری
 • حلال‌های استری
 • حلال‌های هیدروکربنی آروماتیک
 • حلال‌های هیدروکربنی الیفاتیک
 • حلال‌های هیدروکربنی کلره

حلال رنگ پلاستیک

رنگ پلاستیک یکی از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین رنگ‌های ساختمانی است که از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رنگ نیز در حالت طبیعی غلظت بالایی داشته و قابلیت برس خوری یا اسپری کردن ندارد.

بنابراین باید از حلال مناسب برای کاهش ویسکوزیته رنگ پلاستیک ساختمان کمک گرفت. انواع رنگ‌های پلاستیک بر پایه آب ساخته می‌شوند از همین‌رو حلال مناسب این رنگ‌ها برای رقیق سازی آب است.

 به عبارتی نیازی به رقیق کردن رنگ پلاستیک ساختمان با حلال‌های نفتی مانند تینر نیست. توجه داشته باشید که پایه هر رنگ روش شستشوی آن رنگ از روی سطوح یا ابزارآلات را نیز تعیین می‌کند.

به عبارت دیگر برای پاک کردن رنگ‌های پلاستیکی از روی سطوح مختلف یا برس و ابزارآلات رنگ آمیزی تنها کافی است از کمی آب گرم و صابون استفاده کنید تا به راحتی رنگ پلاستیک پاک شود.

حلال رنگ روغنی ساختمان

حلال رنگ روغنی ساختمان

رنگ‌های روغنی دسته‌ای دیگر از انواع رنگ ساختمانی هستند که دارای پایه حلال نفتی هستند. این بدین معنا است که رنگ‌های روغنی در آب حل نمی‌شوند و می‌توان آن‌ها را به راحتی با آب شستشو دارد.

بنابراین رنگ روغنی یک رنگ قابل شستشو است که برای رقیق سازی آن باید از حلال‌ رنگ نفتی چون تینر استفاده کرد. هر چند رنگ‌های روغنی قابل شستشو هستند اما معایبی نیز به همراه دارند.

بزرگ‌ترین عیب این رنگ‌ها بوی تند و زننده آن‌ها است. رنگ‌های روغنی به دلیل پایه نفتی که دارند دارای بوی بسیار تندی هستند و همین موضوع استفاده از این رنگ را برای محیط‌های داخلی و بسته دشوار کرده است.

از دیگر معایب رنگ‌هایی که بر پایه حلال نفتی هستند می‌توان به عدم سازگاری آن‌ها با محیط زیست اشاره کرد.

حلال رنگ اکریلیک

رنگ‌های اکریلیک نیز مانند رنگ‌های پلاستیک بر پایه آب تولید می‌شوند و این به این معنا است که مناسب‌ترین حلال برای رقیق سازی این رنگ نیز آب است.

قبل از ورود رنگ‌های اکریلیک به بازار، رنگ روغنی برای رنگ آمیزی ساختمان با تمام معایبی که داشت بسیار مورد توجه بود اما رنگ‌های اکریلیک با ویژگی‌هایی که دارند به خوبی توانستد جایگزین مناسبی برای رنگ‌های روغنی و پلاستیک باشند.

رنگ اکریلیک عیب پوشش‌دهی تقریبا ضعیف رنگ‌های پلاستیک و بوی بد و زننده رنگ‌های روغنی را ندارد. چراکه برای رقیق سازی این رنگ تنها حلالی که به آن نیاز خواهید داشت آب است. میزان آبی که برای کاهش ویسکوزیته رنگ اکریلیک باید به آن اضافه کنید به گستردگی سطحی بستگی دارد که قرار است رنگ بر روی آن اجرا شود.

بطور معمول نباید رنگ آکریلیک را با بیش از 50 درصد آب ترکیب کرد چراکه ممکن است میزان چسبندگی رنگ کاهش یابد.

حلال رنگ‌های صنعتی

از رنگ‌های ساختمانی که بگذریم دسته‌ای دیگر از رنگ‌ها به عنوان رنگ‌های صنعتی شناخته می‌شوند. این رنگ‌ها همان‌طور که از نامشان پیداست در صنعت کاربرد دارند.

حلال رنگ صنعتی متفاوت از رنگ‌های ساختمانی است. رنگ‌های صنعتی بر روی سطوح مختلفی چون آسفالت، شیشه، فلز، چوب، پلاستیک، پاچه و الیاف، بتن، سرامیک، کاغذ و… اجرا می‌شوند.

رنگ‌های صنعتی نیز مانند رنگ‌های ساختمانی ممکن است بر پایه آب یا بر پایه حلال (حلال‌های نفتی) تولید شوند. حلال‌های صنعتی می‌توانند انواع پلی یورتان، کلروفروم، گلیسیرین و… باشند. انتخاب مناسب‌ترین نوع حلال رنگ صنعتی به نوع رنگ بستگی دارد. 

محصولات مرتبط
0 پاسخ ها

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای مشارکت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *