همه چیز درباره پلی اورتان کف

امروزه انواع محصولات پلیمری شامل رزین اپوکسی، پلی اورتان و اکریلیک به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته‌اند و عده زیادی از مردم به استفاده از این مواد در ساخت کف‌پوش‌های بیمارستان‌ها، سالن‌های ورزشی، سالن‌های تولید موادغذایی، آشپزخانه‌های تجاری، مدارس، ایستگاه‌های آتش‌نشانی، کارخانه‌ها، انبارها و غیره روی آورده‌اند. کف‌پوش‌های پلی اورتان به دلیل انعطاف پذیری و کشسانی بالا و مقاومت نوری مناسبی که دارند، مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته و گزینه مناسبی برای محیط‌های دارای تنش سطحی، محیط‌های ورزشی و غیرمسقف به شمار می‌روند. در ادامه بیشتر با ویژگی‌ها و مزایای این نوع کف‌پوش آشنا می‌شویم.
همه چیز درباره پلی اورتان کف
سرفصل های مقاله

بیشتر بخوانید :

مزایای کف‌پوش‌های پلی اورتان

کف‌پوش‌های پلی اورتان مزایای زیادی دارند که با افزودن انواع فیلرها، افزودنی‌ها و پلاستیک‌ها می‌توان خواص آن‌ها را بهبود بخشید. در ادامه با چند مزیت عمده پلی اورتان‌های کف آشنا می‌شویم:

مزایای کف‌پوش پلی اورتان
مزایای کف‌پوش‌ پلی اورتان
  • انعطاف پذیری 

انعطاف‌پذیری و خواص الاستیکی (کشسانی) قابل توجه کف‌پوش‌های پلی اورتان موجب دفع فشار وارد شده به آن‌ها می‌شود و بدین ترتیب از ترک خوردگی یا شکستگی احتمالی کف جلوگیری می‌کند. همچنین این ویژگی باعث مقاومت در برابر ترک خوردگی حاصل از انبساط و انقباض می‌شود.

  • مقاومت قابل توجه در برابر ایجاد خط و خش

کف‌پوش‌های پلی اورتان مقاومت قابل توجهی در برابر خط و خش دارند و به همین دلیل گزینه مناسبی برای مکان‌های پررفت و آمد محسوب می‌شوند. همچنین این کف‌پوش‌ها در برابر ساییدگی هم مقاومت بالایی از خود نشان داده‌اند.

  • کاهش آسیب‌های احتمالی در اثر برخورد اجسام و یا ورزشکاران

به واسطه انعطاف‌پذیری بالایی که سازه‌های پلی اورتان دارند، میزان نیرویی که به افراد یا اجسام در اثر برخورد وارد می‌کنند کمتر است. در برخورد با کف‌پوش‌های پلی اورتان یک نوع نرمی خاصی حس می‌شود که به سبب این ویژگی، احتمال آسیب‌های احتمالی هم کاهش می‌یابد.

  • مقاومت و حفظ ساختار رنگی کف‌پوش در معرض نور خورشید uv

برخلاف کف‌پوش‌های اپوکسی، کف‌پوش‌های پلی اورتان در برابر نور خورشید مقاومت داشته و پس از مدتی کم‌رنگ نمی‌شوند. این ویژگی، کف‌پوش‌های پلی اورتان را برای استفاده در مکان‌های غیرمسقف مناسب می‌کند.

کاربردهای کف‌پوش پلی اورتان

کف‌پوش‌های پلی اورتان نوعی روکش هستند که بر روی انواع کف‌پوش‌های بتنی، سنگی، موزاییکی و غیره قابل اجرا و نصب هستند. کف‌پوش‌های پلی اورتان نقش بسزایی در کاهش صداهای تولید شده دارند و به دلیل دوام بالا، نگهداری آسان‌تر و جلوه ظاهری مناسب بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند. کاربرد کف‌پوش‌های پلی اورتان با توجه به انواع آن‌ها متفاوت است:

کاربردهای کف‌پوش پلی اورتان
کاربردهای کف‌پوش پلی اورتان
  • کف‌پوش‌های پلی اورتان صنعتی

این کف‌پوش‌ها به دلیل مقاومت زیادی که در برابر خط و خش دارند، مناسب محیط‌های صنعتی، پارکینگ‌ها، مکان‌های پر رفت و آمد مانند بیمارستان‌ها و غیره هستند.

  • کف‌پوش پلی اورتان ورزشی

خاصیت انعطاف پذیری قابل توجه و ضخامت بالای این نوع کف‌پوش باعث می‌شود تا آسیب‌های احتمالی وارد شده به افراد و اجسام در محیط‌های ورزشی کاهش یافته و کف‌پوش پلی اورتان ورزشی را به گزینه مناسبی برای سالن‌ها و باشگاه‌های ورزشی تبدیل کند.

  • کف‌پوش پلی یورتان UV

کف‌پوش پلی یورتان UV مقاومت بالایی در برابر نور خورشید دارد و با قرار گرفتن در معرض نور خورشید در دراز مدت رنگ خود را از دست نمی‌دهد. از این رو برای مکان‌های غیرمسقف یک گزینه ایده‌آل به شمار می‌رود. این کف‌پوش برای استفاده در محیط‌های باز مناسب است و در دراز مدت تغییر رنگ نمی‌دهد.

بیشتر بدانید : رنگ صنعتی

مزایای کف‌پوش‌های پلی اورتان

همان طور که قبلا اشاره شد، این نوع کف‌پوش‌ها مزایای زیادی دارند که در ادامه این مقاله به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مزایای کف‌پوش‌ پلی اورتان
کف‌پوش‌ پلی اورتان
  • مقاومت در برابر مواد شیمیایی

کف‌پوش‌های پلی اورتان در برابر مواد شیمیایی گوناگون و اسیدها مقاومت نشان داده و اثری از خوردگی در آن‌ها یافت نمی‌شود.

  • افزایش مقاومت در برابر ضربه و سایش

مقاومت و طول عمر کف‌پوش‌های پلی اورتان بسیار بالا بوده و ماندگاری و دوام آن‌ها چهار برابر نسبت به کف‌پوش‌های اپوکسی بیشتر است.

  • امکان اجرا خطوط و علائم و طرح 

با استفاده از کف‌پوش‌های پلی اورتان، امکان اجرا خطوط و علائم و طرح‌های مختلف در رنگ‌های گوناگون را خواهید داشت.

بیشتر بدانید : رنگ ساختمانی

آیا استفاده از کف‌پوش‌های پلی اورتان توصیه می‌شود؟

همان طور که می‌دانید، زیرسازی در اجرای هر نوع کف‌پوشی اهمیت زیادی دارد. کف‌پوش‌های پلی اورتان هم از این قاعده مستثنی نیستند؛ بنابراین باید توجه ویژه‌ای به کیفیت و آماده سازی سطوح زیرکار داشت. نصاب و مجری طرح با استفاده از یک پوشش دیگر حفره‌ها، ترک‌ها و ناصافی‌های سطح مورد نظر را برطرف کرده و سپس اقدام به نصب کف‌پوش پلی اورتان می‌کند.

کف‌پوش‌های پلی اورتان
کف‌پوش‌های پلی اورتان

 باید توجه کرد در صورتی که هنگام اجرای کف‌پوش‌های پلی اورتان، در بتن و لایه‌های زیرین بتن هیچ اثری از رطوبت وجود نداشته باشد، این کف‌پوش‌ها کاملا به لایه زیرین خود چسبیده و اتصال سفت و سختی ایجاد می‌کنند. 

اجرای پوشش پلی اورتان بسیار ساده و آسان است و زمان زیادی برای این کار نیاز نیست. این کف‌پوش‌ها بسیار مقرون به صرفه هستند و تمامی این مزیت‌ها این پوشش‌ها را به یک گزینه مناسب و خوب تبدیل می‌کنند.برای اطلاعات بیشتر به بلاگ روشان فام مراجعه کنید.

محصولات مرتبط