رنگ پودری از کجا تهیه کنیم ؟

رنگ پودری ترکیبی از رزین، پیگمنت، فیلر و دیگر مواد افزودنی است. این مواد ابتدا از طریق فرایندی با عنوان اکسترود شدن به حالت مذاب درآمده و پس از سرد شدن طی دو مرحله آسیاب می‌شوند. بعد از آسیاب کردن ذرات این رنگ به حالت پودر درآمده و از الک عبور داده می‌شوند. این دسته از رنگ های پودری الکترواستاتیک هم در مصارف خاص و هم در مصارف تزئینی کاربرد دارند. رنگ پودری به دلیل خواص ویژه‌ای که دارد می‌تواند به منظور حفاظت از لوله‌ها و شیرآلات مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین از این رنگ به عنوان پوشش نهایی در رنگ آمیزی لوازم خانگی، تجهیزات و ابزارآلات نیز استفاده می‌شود. رنگ‌های پودری نسبت به رنگ‌های مایع دوام و ماندگاری بیشتری دارند. از آنجایی که این رنگ‌ها برای استفاده نیاز به حلال ندارند، آلودگی کمتری ایجاد کرده و کار رنگ آمیزی را نیز ساده‌تر می‌کنند.
رنگ پودری از کجا تهیه کنیم ؟
سرفصل های مقاله

چرا بهتر است رنگ پودری خریداری کنیم؟

گاهی اوقات مشتریانی که برای خرید رنگ مراجعه می‌کنند از کارشناسان روشان فام می‌خواهند تا راجع‌به تفاوت‌های رنگ پودری با سایر رنگ‌های سنتی برای آن‌ها بگویند. چرا بهتر است به جای رنگ‌هایی با پایه حلال از رنگ پودری استفده کنیم؟ سطوح رنگ آمیزی شده با رنگ‌های پودری الکترواستاتیک سطح براق‌تری دارند. از طرفی دیگر قدرت پوشش دهی این رنگ نسبت به رنگ‌هایی چون رنگ پلاستیک بالاتر است. بسیاری از رنگ‌ها تحت تاثیر شرایط محیطی خواص اولیه خود را از دست می‌دهند. برای مثال در صورت مرطوب بودن محیط ممکن است سطح رنگ آمیزی شده ظاهری پوست پرتقالی شکل به خود بگیرد. 

این درحالی است که شرایطی چون تغییر دما یا رطوبت تاثیری بر روی رنگ‌های پودری نمی‌گذارد و این مورد را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های رنگ‌های پودری دانست. حین کار با رنگ‌ها پایه حلال، محل مورد نظر باید از سیستم تهویه‌ای مناسبی برخوردار باشد چراکه این رنگ‌های ترکیبات آلی فراری دارند که ممکن است موجب مشکلات تنفسی یا ایجاد آلرژی شوند. با خرید رنگ پودری این چالش را نیز نخواهید داشت چراکه رنگ‌های پودری الکترواستاتیک آلودگی ایجاد نخواهند کرد.

برای خرید رنگ پودری (رنگ پودری از کجا تهیه کنید؟)باید به فروشگاه‌های تخصصی رنگ مراجعه کنید. این رنگ را به صورت اینترنتی می‌توانید از فروشگاه‌هایی که یک وبسایت فعال دارند نیز سفارش دهید. توجه داشته باشید که دوام و ماندگاری رنگ به کیفیت ساخت آن بستگی دارد بنابراین بهتر است تنها از فروشگاه‌های معتبر و شناخته شده اقدام به خرید این رنگ کنید. رنگ‌های پودری را می‌توانید از کارخانه‌ها یا فروشگاه‌های تولید و عرضه رنگ مانند روشان فام خریداری کنید.

برای مشاهده انواع رنگ صنعتی ، رنگ ساختمانی و رنگ ترافیکی کلیک کنید.

مزایا و معایب رنگ پودری

مزایا و معایب رنگ پودری

اگر قصد خرید رنگ پودری دارید باید علاوه بر مزایای آن، از معایب احتمالی آن نیز مطلع باشید. اگرچه رنگ‌های پودری بطور کلی رنگ‌هایی مناسب و با ویژگی‌های مثبت هستند، اما هر رنگی در کنار ویژگی‌های ایدئالی که دارد، ممکن است معایبی نیز داشته باشد یا حداقل مناسب با کاربری مد نظر شما نباشد. در هر صورت باید در کنار مزایا، از معایب این رنگ‌ها نیز باخبر باشید. 

مزایای رنگ پودری

 • سهولت رنگ آمیزی
 • عدم نیاز به ترکیب با حلال و آماده مصرف
 • عدم ته نشینی یا رسوب زیاد
 • پوشش دهی عالی 
 • سازگار با محیط زیست

معایب رنگ پودری

 • امکان تغییر رنگ
 • نیاز به دستگاه مخصوص برای پاشش رنگ (با ابزارهایی چون قلم مو و غلتطک قابل اجرا نیست)
 • برخلاف رنگ های مایع حین ساخت رنگ نمی‌توان مشخصات مورد نظر را اعمال کرد. 
 • باقی ماندن ذران خارجی بر روی سطوح رنگ آمیزی شده (لوازم خانگی و…) که بعد از پخت دیگر نمی‌توان این ذرات را از بین برد.

خرید انواع رنگ پودری از روشان فام

خرید انواع رنگ پودری از روشان فام

رنگ‌های پودری دارای انواع متفاوتی هستند. انواع رنگ پودری الکترواستاتیک را می‌توانید از یک فروشگاه رنگ معتبر خریداری کنید.

 1. رنگ پودری پلی استر

رنگ پودری پلی استر یکی از محبوب‌ترین انواع رنگ‌های پودری موجود در بازار است. این رنگ که در برابر گرما مقاومت بالایی دارد اغلب برای رنگ آمیزی وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 1. رنگ پودری پلی یورتان 

رنگ‌های پودری پلی یورتان در دو حالت براق و مات موجود هستند. این رنگ نیز با توجه خصوصیاتی که دارد برای کاربری‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 1. رنگ پودری ترکیبی

این دسته از رنگ‌های پودری نسبت به رنگ پودری اپوکسی براق‌تر هستند. همچنین برای پخت نیز به دمای پایین‌تری نیاز دارند.

شیوه رنگ آمیزی با رنگ پودری چگونه است؟

برای رنگ آمیزی با کمک این رنگ شیوه‌های مختلفی وجود دارد. می‌توان از روش‌های پس گرما، پیش گرما، مادون قرمز و مشعل پاش کمک گرفت. روش پس گرما متداول‌ترین شیوه رنگ آمیزی در ایران است. در این روش ابتدا سطح مورد نظر رنگ آمیزی شده و سپس در کوره و در معرض حرارت قرار می‌گیرد. دلیل محبوب‌تر بودن این شیوه رنگ آمیزی، سهولت کار و مطلوب بودن نتیجه است. 

نحو استفاده از رنگ پودری

روش پیش گرما برعکس روش فوق صورت می‌گیرد. به این صورت که ابتدا سطح را به میزان لازم حرارت داده و سپس رنگ را بر روی آن اسپری می‌کنند. مزیت این روش، قدرت بالای چسبندگی رنگ به سطح حرارت دیده است. در روش مادون قرمز سطح مورد نظر را با تفنگ‌های مخصوص رنگ آمیزی کرده و سپس زیر نور مادون قرمز قرار می‌دهند اما در شیوه مشعل پاش تفنگ مخصوص همزمان که رنگ پودری را به سمت سطوح هدایت می‌کند، شعله را نیز هدایت کرده تا رنگ حرارت دیده و بپزد.

نکاتی که پیش از خرید رنگ پودری و استفاده از آن باید بدانید

 • تنها اجسام یا سطوحی را می‌توانید با این رنگ، رنگ آمیزی کنید که مقاومت دمایی لازم برای پخت در کوره را داشته باشند.
 • روش‌های متفاوتی برای پاشش رنگ بر روی سطح مورد نظر وجود دارد. بسته به نوع و ویژگی‌های سطح باید روش مناسب را انتخاب کرد. به همین خاطر رنگ آمیزی به واسطه رنگ پودری باید توسط فرد ماهر صورت گیرد.

با مراجعه به بلاگ روشان فام اطلاعات بیشتری درباره انواع رنگ ها مانند رنگ فوری ، رنگ روغنی و رنگ زمین تنیس ، رنگ نانو ، رنگ استخری ، رنگ اکریلیک بدست آورید.

محصولات مرتبط