رنگ مولتی کالر چیست؟

رنگ مولتی کالر (چند رنگ) به رنگ هایی گفته می شود که دارای یک رنگ پس زمینه هستند و تکه های رنگی مختلفی روی آن قرار دارد. در نوع فام رنگ هیچ محدودیتی وجود ندارد و این رنگ ها می توانند تنوع فام زیادی داشته باشند. شناخت عامه به این رنگ ممکن است نسبت به سایر رنگ ها کمتر باشد چرا که این شیوه رنگ آمیزی نسبتا جدید است. رنگ روغن و پلاستیک نسبت به رنگ مولتی کالر معروف تر و شناخته شده تر است. از این رنگ ها خیلی کم در داخل سازه های ساختمانی استفاده می شود و اکثر کاربرد آن در محیط هایی است که شلوغ و پر رفت وآمد باشد. همان طور که گفته شد، برای اجرای رنگ، از رنگ پس زمینه استفاده می شود که این رنگ می تواند از جنس پلاستیک، اکرلیک یا پرایمر باشد. این که از کدام نوع رنگ برای پس زمینه استفاده شود بستگی به عوامل مختلفی از جمله کارکرد رنگ دارد.
What is a multi-color paint?
سرفصل های مقاله

شناختن ویژگی های این رنگ و آشنایی با مزایا و معایب آن به ما کمک می کند تا انتخاب مناسبی بر اساس نیاز خود داشته باشیم. زیرا این رنگ هم مانند هر رنگ دیگری دارای خصوصیات خوب و بد است. 

مزایای رنگ مولتی کالر

این رنگ هم همانند هر رنگ دیگری دارای ویژگی های مثبتی است که همین ویژگی های مثبت باعث می شود که افراد ترغیب شده و بخواهند از این محصول استفاده کنند.

 شرکت روشان فام علاوه بر تولید انواع و اقسام محصولات، رنگ های مولتی کالر نیز تولید می کند و بسیار خرسند است که با تولید محصولات با کیفیت بتواند به هم وطنان خود خدمتی کرده باشد.

مزایای رنگ مولتی کالر

شما عزیزان می توانید رنگ مولتی کالر را به صورت مستقیم از درب کارخانه خریداری کنید. در ادامه به توضیح مزایای این رنگ پرداخته می شود. 

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع رزین و چسب ها و بتونه ها کلیک کنید.

جاذب غبار و آلودگی نیست

رنگ های مولتی کالر به دلیل ویژگی خاص الیافی که دارند از آن ها در محیط های شلوغ و پر رفت و آمد مانند بازارها، مدارس و…. استفاده می شوند. 

بالا بودن سرعت عمل رنگ آمیزی

برای شرایطی که ما بخواهیم سریع رنگ آمیزی کنیم و محدودیت زمانی وجود داشته باشد، این نوع رنگ مناسب است. مدت زمان خشک شدن این رنگ اگر دارای سطح زیرین گچی باشد یک روزه است. اگر سطح زیرین آن سیمان باشد 3 روزه خشک می شود. 

دارای مقاومت نسبتا مناسب در برابر نور خورشید

این نوع رنگ اگر در محیط هایی قرار بگیرد که به صورت مداوم در معرض مداوم نور خورشید باشد، تغییر رنگ نخواهد داد. پس اگر به فکر رنگ کردن افتاده اید و نگران تابش خورشید هستید می توانید به رنگ مولتی کالر فکر کنید. 

پوشاندن ایرادات دیوار

زمانی که رنگ مات باشد انعکاس نور به گونه ای است که چشم قادر به دیدن ایرادات دیوار نخواهد بود. رنگ های مولتی کالر نیز مات هستند و در صورت استفاده از این رنگ ایرادات دیوار شما پوشانده خواهد شد. 

دارای بوی کم

رنگ های مولتی کالر برای استفاده نیازی به حلال ندارند در نتیجه بوی ناشی از تینر که آزار دهنده است را ندارند. در نتیجه یکی دیگر از مزایای این رنگ ها کم بو بودن آن هاست.

تنوع زیاد در طرح و رنگ 

تنوع رنگ مولتی کالر

انسان ها به صورت ذاتی میل به زیبایی و کمال دارند و دارای سلیقه های مختلف و متفاوتی هستند.

این رنگ ها نیز به دلیل تنوع بالا در رنگ و ویژگی ها طرافداران زیادی پیدا کرده است و هر کسی بر اساس سلیقه و نیاز شخصی خود می تواند رنگ های مورد علاقه خود را چه در پس زمینه و چه در رگه های آن انتخاب کند. 

بی نیاز بودن به حلال 

رنگ های مولتی کالر به صورت آماده در گالن ها هستند و برای استفاده از آن ها نیازی به حلال نداریم. برای استفاده از این رنگ کافی است ابتدا گالن را تکان دهید تا رنگ به صورت یکنواخت در بیاید. 

مقاومت بالا نسبت به شستشو

مقاومت این رنگ در برابر شستشو تحت تاثیر زیر سازی آن قرار دارد. اگر زیر سازی با استفاده از رنگ پلاستیک باشد دارای مقاومت پایین تری در برابر آب است.

اما اگر از رنگ پرایمر یا رنگ روغنی استفاده شود مقاومت مناسبی خواهد داشت. به یاد داشته باشید که این مقاومت به صورت صد درصد نبوده و صرفا با انتخاب نوع رنگ برای زیرسازی می توانیم مقاومت آن را در برابر آب و شستشو کم و زیاد کنیم. 

معایب رنگ مولتی کالر

این رنگ نیز مانند هر رنگ دیگری دارای معایبی است. که این معایب در ادامه توضیح داده خواهد شد.

اگر بخواهید از این رنگ استفاده کنید ممکن است دچار هزینه های زیادی شوید. تعجب نکنید!

اگر در آینده بخواهید از رنگ دیگری استفاده کنید، باید هزینه های بسیاری را برای بتونه کاری و صاف کردن دیوارها بپردازید. چرا که این نوع رنگ حالت برجسته دارد. 

اگر به هر دلیلی قسمتی از سطحی که رنگ شده دچار آسیب شود باید دوباره دیوار را رنگ آمیزی کنید.

اجرای این رنگ همانند رنگ روغن یا پلاستیک نیست. برای اجرای این رنگ نمی توان از غلتک یا قلم مو استفاده کرد.

برای اجرای رنگ مولتی کالر باید از پیسوله هایی برای اسپری این رنگ استفاده شود. هر نقاشی این پیسوله ها و مهارت لازم برای اجرای این رنگ را ندارد. 

شما برای اجرای این رنگ لازم دارید تا با نقاش قرار داد ببندید. اما از آن جایی که کیفیت این رنگ توسط عواملی مانند نوع رنگ زیرساز، مقاومت آن در برابر آب و رطوبت و نوع رنگ متفاوت است، نمی توانید یک قیمت تقریبی از هزینه اجرای رنگ در ذهن داشته باشید.

معایب رنگ مولتی کالر

قیمت این رنگ به نسبت عوامل گفته شده متغیر است. 

اگر قصد کسب اطلاعات بیشتر درباره رنگ فوری ، رنگ زمین تنیس ، رنگ کنیتکس ، فروش رنگ اپوکسی ، همه چیز درباره رنگ پلی اورتان ، رنگ مخصوص چوب چیست؟ را دارید کلیک کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله تلاش شد تا شما را با رنگ مولتی کالر، مزایا و معایب آن آشنا کند. افزایش آگاهی و اطلاعات در هر کاری قبل از انجام آن کار به ما کمک می کند تا انتخاب های درست تری داشته باشیم.

در این صورت است که ضریب اشتباهات ما کمتر خواهد شد. اگر ویژگی های گفته شده مطابق میل شما است و تصمیم دارید از این رنگ استفاده کنید می توانید این رنگ را با برند روشان فام خریداری و استفاده نمایید.

محصولات مرتبط