تینر فوری

تینرها یک حلال و ماده شیمیایی هستند که از آن‌ها به عنوان رقیق کننده در صنعت استفاده می‌شود. تینر فوری نیز حلالی است که از آن برای رقیق کردن رنگ‌‌ها استفاده می‌کنند؛ رنگ‌هایی که براساس نیتروسلولوز ساخته می‌شوند و در ایران اصطلاحا به آن‌ها رنگ فوری گفته می‌شود. همچنین از تینرها برای حل کردن پودرها در رزین نیز استفاده می‌شود. بدون استفاده از تینر، پودرها و رنگدانه‌ها در رزین حل نمی‌شوند. از دیگر کاربردهای این حلال شیمیایی می‌توان به بهبود بخشیدن خاصیت رنگ‌ها اشاره کرد. هر رنگی ساختار شیمیایی متفاوتی دارد به همین دلیل برای رقیق کردن آن رنگ نیز باید از حلال مشخصی استفاده کرد. از همین‌رو تینرها دارای انواع مختلفی هستند.
تینر فوری

سرفصل های مقاله

به عنوان مهم‌ترین کاربردهای تینر فوری می‌توان به رقیق کردن رنگ‌های فوری و تمیز کردن سطحی که قرار است رنگ آمیزی شود اشاره کرد.

چنانچه سطوح قبل از رنگ آمیزی توسط تینر پاکسازی شوند، قدرت چسبندگی لایه‌های رنگ به آن سطح بیشتر می‌شود.

به همین منظور می‌توان از انواع تینرها برای تمیز کردن سطوح استفاده کرد. رقیق کننده‌ها تاثیر زیادی بر روی خواص رنگ و عملکرد آن‌ها خواهند گذاشت؛ به عنوان مثال تینری که برای رقیق کردن رنگ استفاده می‌شود تعیین می‌کند که این رنگ به چه مدت زمانی برای خشک شدن نیاز خواهد داشت.

از همین‌رو انتخاب تینر مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. 

از تینر فوری برای رقیق کردن رنگ‌هایی با پایه رنگ‌های فوری هوا خشک، سیلر، کیلر و نیتروسلولوز استفاده می‌شود. همچنین این رقیق کننده به عنوان یکی از بهترین حلال‌ها برای رنگ‌های هوا خشک شناخته شده است.

نداشتن بوی تند و بی رنگ بودن دو مورد از شاخصه‌های تینرهای فوری به شمار می‌روند. چرا به این دسته از تینرها، تینر فوری گفته می‌شود؟ علت این نام گذاری این است که این رقیق کننده با سرعت بسیار بالایی تبخیر می‌شود.

اصلی‌ترین مواد تشکیل دهنده تینرهای فوری عبارتنداز:

  • استون
  • وایت اسپریت

ترکیبات ساخت تینرهای فوری

ترکیبات ساخت تینرهای فوری

تینرهای فوری از حلال‌های اصلی، حلال‌های کمکی و رقیق کننده‌ها تشکیل شده‌اند که هر یک کاربرد خاص خود را دارد. به عنوان مثال حلال‌‌های اصلی قادر هستند به تنهایی نیتروسلولوز را حل کنند.

اما حلال‌های کمکی به تنهایی قادر به حل کردن نیتروسلولوز نیستند.

اما حضور آن‌ها در ترکیب تینر فوری قدرت حل کنندگی حلال‌های اصلی را افزایش می‌دهد. حلال‌های رقیق کننده نیز بسته به نیاز و فرمول به ترکیبات تینر فوری اضافه می‌شوند. 

توجه داشته باشید یک تینر هر چه حلال اصلی بیشتری داشته باشد، قدرت حل کنندگی آن بیشتر بوده و کد قراردادی آن نیز بالاتر خواهد بود. آن دسته از تینرهای فوری که کد بالاتری دارند، قیمت بیشتری نیز خواهند داشت

کاربرد تینر فوری چیست؟

انواع تینر با توجه به ترکیبی که دارند کاربردهای متفاوتی دارند اما عمده کاربرد تمامی تینرها رقیق کردن رنگ‌ها است. از تینر برای شستشوی ابزارهای صنعتی نیز استفاده می‌شود.

همچنین ابزارهای آغشته به رنگ مانند قلموهای رنگی را نیز می‌توان به کمک تینر تمیز کرد.

تینر فوری در میان دیگر انواع تینر کاربردهای بیشتری در صنعت داشته و استفاده بیشتری از آن می‌شود.

به عنوان یکی دیگر از کاربردهای تینر که اکثر افراد از آن اطلاعی ندارند می‌توان به جلوگیری از سفت شدن رنگ‌ در هنگام باز ماندن آن اشاره کرد.

یک تینر فوری خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک تینر فوری خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک تینر فوری استاندارد سرعت تبخیر مناسبی دارد؛ هرچند سرعت تبخیر این دسته از تینرها از سایرین بیشتر است اما در مقایسه تینرهای فوری با یکدیگر تینری که خریداری می‌کنید باید سرعت تبخیر مناسبی داشته باشد.

قدرت حلالیت خوب، سازگاری داشتن با رنگی که می‌خواهید از آن استفاده کنید و در نتیجه شفافیت و عدم کدری از ویژگی‌هایی است که تینرهای فوری باید داشته باشند. 

میزان حلالیت یک تینر فوری قدرت رقیق کنندگی آن را نشان می‌دهد. بنابراین هر چه یک تینر از قدرت حلالیت بیشتری برخوردار باشد، می‌توانید با مصرف مقداری کمتری از آن ویسکوزیته رنگ را کاهش دهید.

بنابراین قدرت حلالیت بالا برای تینرها یک ویژگی و امتیاز مثبت است که حین خرید تینر فوری باید به آن توجه داشته باشید. 

انواع تینرهای فوری

تینرهای فوری خود دارای انواع مختلفی هستند. این تینرها به چند دسته 10000، 12000، 15000، 20000 و 30000 هزار تقسیم بندی می‌شوند.این روش کدگذاری یک روش قراردادی میان تولید کننده‌های مختلف است و شرکت‌‌های زیادی از این کدها استفاده می‌کنند.

دلیل کدبندی تینرهای فوری به این صورت که مشاهده می‌کنید، تفاوت در قیمت و فرمولاسیون آن‌ها است. مسلم است که هر چه تینر قدرت بیشتری داشته باشد، قیمت بالاتری نیز دارد. 

مزایای رقیق کننده‌های فوری

به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مزایای تینرهای فوری می‌توان به این موضوع اشاره کرد که از این رقیق کننده علاوه بر کاهش ویسکوزیته رنگ‌‌های فوری، می‌توان به عنوان یک شوینده قوی صنعتی نیز استفاده کرد.

همچنین میزان براقی یا ماتی رنگ‌های چوب را نیز می‌توان با این دسته از تینرها تغییر داد. به عنوان دیگر مزایای این تینرها می‌توان به امکان استفاده از آن‌ها در رنگ‌های اتومبیل و همچنین رنگ‌های هوا خشک اشاره کرد. 

ضررهای تینر فوری

تینرهای فوری نیز مانند دیگر انواع رقیق کننده‌ها دارای مضراتی هستند. توجه داشته باشید که حین استفاده از این رقیق کننده نباید تینر با چشم برخورد داشته باشد.

بنابراین لازم است که حین کار با تینر فوری از لوازم‌های محافظتی چون عینک و دستکش استفاده شود.

برخورد این رقیق کننده با چشم می‌تواند منجر به تاری دید و سوزش شدید چشم‌ها شود. علاوه بر آن استنشاق این رقیق کننده‌ها نیز برای سلامتی بسیار مضر است.

از همین‌رو توصیه می‌شود حین استفاده از تینرهای فوری حتما مکان مورد نظر باید تهویه مناسبی داشته باشد. 

آیا می‌توان ماده‌ای دیگر را جایگزین تینر فوری کرد؟

در گذشته برای رقیق کردن رنگ‌های فوری برخی از بنزین به جای تینرها استفاده می‌کنند.

این راهکار علمی نبوده و توصیه نمی‌شود چراکه رنگ به خوبی رقیق نشده و نتیجه مطلوب نخواهد بود. به عبارتی می‌توان اینطور گفت که جایگزینی برای تینرهای فوری وجود ندارد چراکه میزان ویسکوزیته رنگی که با تینر فوری باز می‌شود، توسط هیچ حلال دیگری رقیق نمی‌شود.

از همین‌رو لازم است برای هر پایه رنگی، تینر مناسب با ویسکوزیته آن رنگ انتخاب شود. 

چرا انتخاب یک رقیق کننده خوب اهمیت دارد؟ 

توصیه می‌شود که در انتخاب تینر مناسب و با قدرت حل کنندگی بالا دقت زیادی داشته باشید چراکه تینرها در بسیاری از خواص رنگ نقش زیادی دارند.

به عنوان مثال مدت زمان تبخیر یک تینر فوری، در مدت زمان خشک شدن رنگ موثر است. همچنین چسبندگی رنگ به سطوح نیز تحت تاثیر تینری که با آن رقیق شده است قرار می‌گیرد.

براق بودن یا کدر بودن یک رنگ نیز تحت تاثیر این رقیق کننده‌ها قرار دارد. بنابراین خرید تینر فوری مناسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. 

با خرید یک تینر نامناسب رنگ کدر شده و کیفیت نهایی کار بسیار پایین خواهد آمد. چنانچه رنگ‌های یک سطوح پس از مدتی دچار خشکی و ترک خوردگی شد، به این معنا است که برای کاهش ویسکوزیته این رنگ از تینر مناسبی استفاده نشده است.

از دیگر مشکلاتی که در اثر عدم انتخاب صحیح یک تینرش ممکن است با آن مواجه شوید عبارتنداز:

  • شکننده شدن سطح مورد نظر
  • حبابدار شدن رنگ؛ تینر فوری سرعت تبخیر و قدرت نمگیری بالایی دارد و به همین خاطر قطرات آب روی سطح را جذب کرده و از حبابدار شدن رنگ جلوگیری می‌کند.
محصولات مرتبط
0 پاسخ ها

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای مشارکت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *