یک چسب چوب خوب چه ویژگی هایی دارد؟

با نگاهی به تاریخ و تاریخچه استفاده از چوب می توانیم متوجه شویم که استفاده از چوب از قرن 17 میلادی در اروپا و به خصوص در کشور هلند مورد توجه قرار گرفته است. با گذر زمان استفاده از چوب در کشور های دیگر نیز رونق پیدا کرد و آنها نیز از این ماده ارزشمند استفاده کردند. کاملا بدیهی است که هر چه استفاده از چوب افزایش پیدا کرد، استفاده از چسب چوب نیز افزایش پیدا کرد. چرا که بدون استفاده از چسب چوب ساخت دست سازه های چوبی امکان پذیر نبودند. امروزه نیز اگر شما کارگاه نجاری داشته باشید یا حتی بخواهید به صورت شخصی دست سازه های خود را بسازید بدون تردید نیاز به چسب چوب خواهید داشت. اما در این میان تنوع چسب چوب‌ها ممکن است شما را حین خرید یک چسب چوب مناسب سردرگم کند. چرا که در بازار انواع مختلفی از چسب چوب با ویژگی‌ ها (مزایا و معایب) و کاربردهای مختلف وجود دارد. و شما باید بر اساس نیاز خود یکی از آن ها را خریداری و استفاده کنید. در این مقاله از روشان فام شما را با چند نوع از انواع چسب چوب و ویژگی های آن ها آشنا خواهید شد.
یک چسب چوب خوب چه ویژگی هایی دارد؟
سرفصل های مقاله

ویژگی های چسب چوب

با یک جستجو ساده در گوگل یا گشتن در بازار حتما اسم های مختلفی از این کالا را می‌شنوید و با نگاهی به لیبل این کالا متوجه ویژگی های این محصول می‌شوید.

ویژگی هایی مانند استحکام بالا، ضدآب بودن، درزگیری، سرعت خشک شدن چسب، اشتعال ناپذیری، قدرت چسبندگی و…. تعدادی از این ویژگی ها به شرح زیر است:

قدرت چسبندگی

مهم ترین ویژگی که هر چسب چوبی باید داشته باشد قدرت چسبندگی آن است. قدرت چسبندگی عاملی است که دو قطعه چوب را به هم متصل می کند. چسب چوب یک سری زائده ها و قندیل هایی دارد که این زائده ها به فضا های خالی داخل چوب نفوذ می کند.

نیروی چسبندگی فیزیکی در سطوح چسب خورده و داخل منفذ های چوب به وجود می آید. البته باید دقت کنید که در هنگام چسب زدن مقدار مناسبی از چسب چوب را استفاده کنید چرا که هنگام چسبیدن دو سطح چوب به یک دیگر مقدار اضافی آن بیرون می ریزد.

قدرت چسبندگی

 به دلیل همین قدرت چسبندگی بالا باید قبل از خشک شدن چسب، این چسب های اضافی را با دستمال مرطوب و نمدار تمیز کرد، تا در آینده بعد از رنگ آمیزی رنگ بین چسب و سطح چوب متفاوت نباشد.

در هنگام خرید این کالا از قدرت چسبندگی که مهم ترین ویژگی این محصول است اطمینان حاصل کنید. شرکت روشان فام دارای چسب چوب های با کیفیت بالا می باشد که شما عزیزان می توانید این کالا را به صورت مستقیم از درب کارخانه خریداری کنید. 

بیشتر بخوانید: صادرات چسب

ضد آب بودن

در مناطقی پر باران مانند استان های شمالی کشور که رطوبت زیادی هم در این خطه وجود دارد اهمیت استفاده از چسب چوب ضد آب پر رنگ تر می شود.

این رطوبت باعث می شود تا خواسته های ما از یک چسب چوب برآورده نشوند. برای رفع این مشکل چسب چوب های ضد آب تولید شده است تا دیگر نگران رطوبت نباشیم.

مدت زمان خشک شدن چسب

 کارگاه هایی که در آن ها وسایل و ابزارآلات چوبی تولید می شود، معمولا با سفارشات بالایی رو به رو می شوند که باید در مدت زمان مشخص و کوتاهی آن ها را به سفارش دهندگان آن تحویل بدهند.

مدت زمان خشک شدن چسب

در چنین شرایطی استفاده از یک چسب چوبی که با سرعت بالایی خشک و سفت شود کمک بزرگی به فعالین این صنعت می کند. اما به یاد داشته باشید که قبل از استفاده از چسب چوب سطح چوب کاملا تمیز باشد و غبار و آلودگی در سطح آن وجود نداشته باشد.

اشتعال ناپذیری

یکی دیگر از ویژگی های یک چسب چوب خوب اشتعال ناپذیری آن‌ها است. این چسب ها غیر قابل اشتعال هستند. اما بهتر است چسب را در محلی قرار ندهید که در دسترس کودکان قرار بگیرد. 

انواع چسب چوب و ویژگی‌های آن 

انواع چسب چوب و ویژگی‌های آن 

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد برای اینکه در ساخت سازه های خود دچار مشکل نشوید در ابتدا باید شناختی در مورد انواع چسب چوب داشته باشید.

از آن جایی که هر چسب چوبی ویژگی های مخصوص به خود را دارد در ادامه به بررسی انواع مختلف این محصول می پردازیم تا از مشکلاتی که ممکن است در آینده برای شما اتفاق بیفتد جلوگیری کنید. 

چسب چوب پلی اورتان

علت نام گذاری این چسب به یو وی مقاومت بالا این چسب به اشعه یو وی است. به دلیل همین مقاومت بالا از این چسب برای وسایلی مانند میز های چوبی استفاده می شود که در محیط بیرون قرار دارند. این چسب زرد رنگ، ضد آب و ضد رطوبت است.

 اما به یاد داشته باشید استفاده از این چسب در ابزارآلاتی که به صورت طولانی مدت قرار است در آب قرار بگیرند مناسب نیست.

چسب چوب پلی اورتان

از آنجا که این چسب ها برای فعال شدن احتیاج به محیط مرطوبی دارند استفاده از این چسب ها در محیط های خشک مشکل ایجاد می کند. 

برای مشاهده محصولات مشابه پلی اورتان مانند رنگ پلی اورتان اتومبیل، رنگ پلی اورتان کف ،رنگ رویه پلی اورتان و وارنیش پلی اورتان به لینک های زیر مراجعه کنید.

چسب چوب اپوکسی

نام دیگر این چسب، چسب قایق است. این چسب در برابر اشعه فرابنفش مقاوم نیست به همین خاطر در قطعات خارجی قایق ها استفاده نمی شود و صرفا برای قطعات داخلی قایق از این چسب چوب استفاده می کنند و قطعات چوبی را به یکدیگر متصل می کنند.

 برای اطلاعات در مورد فروش رنگ اپوکسی روی لینک کلیک کنید.

چسب چوب پرس گرم

 ویژگی این چسب از نظر ظاهری کرم رنگ بودن و مایع بودن آن است. از این چسب برای پرس کردن تخته چند لایی و پرس کردن روکش روی چوب استفاده می شود.

 نتیجه گیری

در این مقاله اطلاعات شما در خصوص ویژگی های چسب چوب افزایش یافت. چسب چوب هایی که هر کدام ویژگی ها و کارکرد های مختلفی دارند.

اگر قصد خرید چسب چوب دارید برند روشان فام برندی است که دارای خط تولید تمام اتوماتیک است و محصولاتی که تولید می کند من جمله چسب چوب دارای مرغوبیت بالایی هستند. این عوامل باعث می شود که با خیال آسوده از آن خریداری کنید.

محصولات مرتبط