ضدزنگ اپوکسی

ضدزنگ اپوکسی
سرفصل های مقاله

ضدزنگ اپوکسی چیست؟ ضدزنگ اپوکسی چه کاربردها و ویژگی‌هایی دارد؟ این ضدزنگ چه مراحلی برای آماده‌سازی دارد؟ برای رسیدن به پاسخ سؤالات خود ادامه این مطلب را مطالعه فرمایید.

با ضدزنگ اپوکسی بیشتر افراد آشنایی دارند و به‌عنوان یک پوشش برای سازه‌های فلزی و صنعت کشتی‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آهن یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین عناصری است که در سازه‌های ساختمانی و صنعتی به کار می‌رود. یکی از نگرانی‌هایی که در مورد آهن وجود دارد اکسید شدن آن بوده که در محیط باز و دارای رطوبت دچار زنگ‌زدگی می‌شود. این زنگ‌زدگی هم باعث فرسودگی و آسیب به تأسیسات خواهد شد. 

برای جلوگیری از زنگ‌زدگی و فرسودگی آهن و تأسیسات فلزی یک راه‌حل وجود دارد که آن هم استفاده از ضدزنگ اپوکسی است. این ضدزنگ با پوشش مقاوم و چسبندگی بالا روی سطح قرار می‌گیرد و از آهن یا فلز در برابر عوامل آسیب‌زا و فرساینده محافظت خواهد کرد. 

بیشتر بخوانید:

ضدزنگ اپوکسی چیست؟

ضدزنگ اپوکسی نوعی رنگ پلیمری است که خواص ضدخوردگی و ضدزنگ دارد. یکی از بهترین محصولاتی که برای محافظت از سازه و تجهیزات فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد ضدزنگ اپوکسی است. این رنگ باید با تینر ترکیب شود سپس آماده پوشش‌دهی است. این ضدزنگ مقاومت بسیار بالایی دارد.

کاربردهای ضدزنگ اپوکسی

ضدزنگ اپوکسی کاربردهای زیادی دارد. خاصیت ضدزنگ بودن برای انواع سازه‌های فلزی و جلوگیری از فرسودگی آنها یکی از کاربردهای بسیار مهم آن است. پوشش‌دهی و رنگ کردن از طریق ضدزنگ اپوکسی در محلی که این سازه‌ها در معرض خوردگی و فرسودگی قرار دارند یکی از کارهای ضروری بوده که از خوردگی این فلزات پیشگیری می‌کند.

از دیگر کاربردهای این ضدزنگ می‌توان به پوشش سطح خارجی مخازن و همچنین لوله‌های فلزی اشاره کرد. همان‌طور که گفتیم برای سطوح خارجی کشتی‌ها و قایق‌ها که در تماس با آب دریا هستند نیز از ضدزنگ اپوکسی استفاده می‌کنند. رنگ کردن اسکله‌ها نیز توسط این ضدزنگ انجام می‌شود. 

ویژگی و خصوصیات ضدزنگ اپوکسی

یکی از محصولات پرکاربرد که در بسیاری از صنایع به دلیل ویژگی‌های خاص آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، ضدزنگ اپوکسی است. از مهم‌ترین خصوصیات این ضدزنگ مقاومت بالایی بوده که در برابر انواع مواد شیمیایی دارد. در تماس با آب بخصوص آب دریا این محصول از خود مقاومت نشان می‌دهد. به همین خاطر در پوشش دهی سطح کشتی‌ها نیز از آن استفاده می‌شود.

خصوصیات ضدزنگ اپوکسی

ویژگی دیگری که ضدزنگ اپوکسی دارد سختی مناسب آن در برابر مواد شیمیایی است. چسبندگی بالای آن نیز از ویژگی‌های بسیار خوب آن محسوب می‌شود. مناسب محیط‌های صنعتی و شیمیایی حتی تجهیزاتی که در محیط کاملاً مرطوب قرار می‌گیرند بوده و برای محافظت از سطوح فلزی از این ضدزنگ استفاده خواهد شد.

بیشتر بدانید: ضد زنگ صادراتی

فروش ضدزنگ اپوکسی یک کیلویی

برای جلوگیری از فرسوده شدن و زنگ زدن فلزات یکی از مهم‌ترین روش‌ها استفاده از ضدزنگ اپوکسی است. به همین خاطر در صنایع مختلف از این ضدزنگ برای پوشش‌دهی سطح فلزات استفاده می‌نمایند. فروش ضدزنگ‌های یک کیلویی نسبت به دیگر ضدزنگ‌ها رواج بیشتری دارد چرا که سطح بیشتری را پوشش می‌دهد. 

البته طریقه مصرف ضدزنگ اپوکسی دوجزئی، سه‌جزئی و تک جزئی با هم متفاوت است. همچنین از این ضدزنگ فقط در صنعت‌های بزرگ استفاده نمی‌شود بلکه در طول زندگی با این محصول حتماً سروکار خواهید داشت. پنجره‌ها، درب‌ها و اجسام فلزی که در معرض خوردگی و فرسایش قرار دارند همگی به این ضدزنگ نیاز دارند.

مراحل آماده‌سازی، رنگ‌آمیزی و استفاده از ضدزنگ اپوکسی

برای استفاده از ضدزنگ اپوکسی در ابتدا باید سطح زیرین را از هرگونه آلودگی و گردوغبار پاک کرد. سطح زیر رنگ باید کاملاً تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد. زمانی که سطح زیرین را برای رنگ‌آمیزی آماده کردید نوبت به مخلوط کردن اجزای رنگ است. بر اساس دستورالعملی که برای آن قرار داده شده باید آن را مخلوط کنید تا کاملاً یکنواخت شود.

اگر غلظت ضدزنگ اپوکسی بالا باشد باید برای رقیق کردن آن از تینر استفاده نمایید. هنگام اضافه‌کردن تینر باید مخلوط را آن‌قدر هم بزنید که یکدست و یکنواخت شود. از انواع اسپری‌های معمولی نیز می‌توانید برای پاشیدن آن روی سطح استفاده کنید. هرچند اسپری‌های بدون هوا هم می‌تواند این کار را برایتان انجام دهد. اگر قسمتی از سطح نیز رنگ نشده باشد با قلم‌مو می‌توان آن قسمت‌ها را هم پوشش داد.

 آماده‌سازی ضدزنگ اپوکسی

در محیط‌های بسته اگر این کار را انجام می‌دهید حتماً توجه داشته باشید که در محیط جایی برای تهویه وجود داشته باشد و از ماسک هم حتماً استفاده کنید. پس از اینکه کار رنگ‌آمیزی تمام شد تمام لوازم را با تینر شستشو دهید. 

بیشتر بدانید: صادرات رنگ ایران در چه جایگاهی قرار دارد؟

مزایای ضدزنگ اپوکسی

  • محافظی قوی در برابر خورندگی و فرسایش
  • خشک‌شدن در کمترین زمان
  • محافظت از سازه‌های فلزی در برابر رطوبت و آب
  • ماندگاری طولانی
  • مناسب برای محیط‌های نزدیک به دریا
  • استفاده به‌عنوان نخستین لایه پوششی
  • دارای اکسید آهن
  • قابلیت پوشش به‌وسیله اپوکسی و پلی‌اورتان
  • مناسب برای انواع محیط‌های صنعتی و شیمیایی
  • استفاده در لایه میانی و لایه نهایی

قیمت ضدزنگ اپوکسی

ضدزنگ اپوکسی در اشکال و بسته‌بندی‌های متفاوت و باکیفیت‌های مختلفی در بازار به فروش می‌رسد. عوامل گوناگونی هم ‌روی قیمت این ضدزنگ تأثیر دارد که می‌توان به حجم بسته‌بندی، کیفیت رنگ، غلظت و شیوه استفاده از آن با اسپری یا قلم‌مو اشاره کرد. برای اینکه از قیمت ضدزنگ اپوکسی به طور دقیق آگاه شوید از طریق مراکز معتبر فروش این محصولات اقدام نمایید.

جمع‌بندی

همان‌طور که در این مطلب به آن اشاره کردیم ضدزنگ اپوکسی در برابر اصطکاک، ساییدگی، شرایط جوی و آب‌وهوایی و همچنین مواد شیمیایی مضر از خود مقاومت نشان می‌دهد. به همین خاطر از این ضدزنگ برای پوشش سطوح آهنی و فلزی استفاده می‌شود تا از آنها در برابر خوردگی و فرسایش به مدت طولانی محافظت کند.

این ضدزنگ به‌راحتی قابل شستشو است و انعطاف‌پذیری بالایی هم دارد. به‌خاطر این انعطاف‌پذیری بالا و استحکام زیاد ضدزنگ اپوکسی در مقابل تغییر شکل‌های سطحی سازه از خود مقاومت نشان می‌دهد. همچنین استفاده از این محصول برای افزایش طول عمر آهن و فلزات و ماندگاری بیشتر آنها بسیار مفید خواهد بود. در مناطقی که شرایط آب‌وهوایی مرطوبی دارد استفاده از این ضدزنگ بیشتر رواج داشته و در صنعت یکی از پرکاربردترین محصولات به شمار می‌رود. پس تنها راه برای خرید آن فروشگاه‌های معتبری همچون روشان فام است.

سوالات متداول
محصولات مرتبط