خرید مواد اولیه رنگ

زمانی که صحبت از رنگ می‌شود اغلب افراد رنگ‌هایی که برای نقاشی ساختمان، رنگ آمیزی خودروها یا میز و صندلی‌ها استفاده می‌شود را به خاطر می‌آورند اما انواع رنگ‌ها و کاربرد آن‌ها تنها به این موارد محدود نمی‌شود. رنگ بطور کلی یک ماده مایع و سیال است که پس از اجرا بر روی سطوح طی فرایندهای شیمیایی به صورت جامد و خشک در می‌آید. خرید مواد شیمایی صنایع رنگ و رزین از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه نتیجه نهایی کار با هر نوع رنگی (رنگ‌های مایع و پودری) به کیفیت مواد اولیه رنگ بستگی دارد. با بیشتر شدن نیاز صنعت‌های مختلف به انواع رنگ، فعالان در حوزه رنگسازی نیز به حجم بیشتری از مواد اولیه رنگ نیاز خواهند داشت. خرید مواد اولیه رنگ های صنعتی یا ساختمانی باید از طریق یک مرکز معتبر صورت بگیرد.
خرید مواد اولیه رنگ
سرفصل های مقاله

کاربردهای رنگ

 • محافظت شیمیایی: محافظت در برابر خوردگی
 • محافظت فیزیکی: حفاظت در برابر رطوبت
 • استفاده برای شناسایی و به عنوان نشانگر
 • عایق گرمایی، صوتی و الکترومغناطیسی

برای خرید مواد اولیه رنگ ابتدا باید بدانید که رنگ‌ها از چه موادی ساخته می‌شوند.

اصلی‌ترین اجزای رنگ‌ها عبارت است از: رنگدانه، حلال، رزین، پرکننده و مواد افزودنی. هر یک از مواد فوق کاربرد و وظیفه مشخصی دارند. انواع رنگ‌ها چه رنگ‌های ساختمانی و چه رنگ‌ های صنعتی در صنایع مختلف دارای کاربرد‌های بی‌شماری هستند. برای خرید مواد اولیه رنگ روغنی یا رنگ‌های اکریلیک از طریق شماره‌های موجود در سایت با کارشناسان فروش ما در روشان فام تماس بگیرید. 

پیگمنت؛ یکی از مواد اولیه رنگ سازی

اگر به دنبال خرید مواد اولیه رنگ سازی هستید یکی از موادی که باید خریداری کنید پیگمنت یا رنگدانه‌ها هستند. نقش پیگمنت‌ها در ترکیب رنگ سازی ایجاد فام رنگ، کنترل قدرت براقیت و ایجاد قدرت پوشانندگی است.

رنگدانه همان‌طور که از نامش پیداست برای رنگ دادن به محصول نهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیگمنت ممکن است معدنی باشد یا به صورت شیمیایی تولید شده باشد. 

دی اکسید تیتانیوم، اکسید آهن و کروم جزو رنگدانه‌های طبیعی به شمار می‌روند درحالی که باریم سلفات، میکا و کلسیم کربنات پیگمنت‌های افزودنی به مواد اولیه رنگ هستند.

رنگدانه‌ها خود به دسته‌های مختلفی تقسیم بندی خواهند شد:

 • پیگمنت قرمز، آبی، سبز و زرد
 • پیگمنت اپتیکال برایتنر
 • پیگمنت دوده یا کربن بلک

رزین؛ مواد اولیه رنگ های صنعتی و ساختمانی

نقش رزین‌ها در مواد اولیه رنگ نگهدارنده ذرات رنگ در کنار یک دیگر است. همچنین رزین‌ها مهم‌ترین عامل چسبندگی رنگ به سطوح مختلف هستند.

معمولا انواع رنگ‌ها با توجه به نوع رزینی که برای ساخت آن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است نام گذاری می‌شوند. به عنوان مثال رنگ‌های آکریلیکی براساس رزین‌ اکریلیکی فرمول بندی می‌شوند. رزین‌های مبتنی بر حلال که بیشتر در بخش‌های ساختمان سازی کاربرد دارند رزین‌های آلکیدی هستند که در ساختار رنگ‌های روغنی به کار گرفته می‌شوند.

بیشتر بخوانید: رنگ استخری ، رنگ نانو ، رنگ ضد حریق ، رنگ پلاستیک

استفاده از رزین‌های پوششی بیشتر در صنایع رایج است.

این دسته از رزین‌ها شامل رزین اپوکسی، پلی یورتانی و…. می‌شود. انواع رزین عبارتنداز:

پرایمرها

به منظور خرید مواد اولیه رنگ یکی دیگر از مواد که باید خریداری کنید پرایمرها هستند.

پرایمرها جزو اولین محصولات تولیدی از رزینها به شمار می‌روند و در رنگ آمیزی از آن‌ها به عنوان آستر کار استفاده می‌شود.

استفاده از پرایمر چسبندگی و اتصال میان رنگ و سطح را تقویت می‌کند. پرایمرهای اکریلیکی را در بازار می‌توانید در دو نوع پرایمر پوششی و پرایمر اکریلیکی نفوذی خریداری کنید. 

پرکننده‌ها

پرکننده‌ها مواد شیمیایی چون میکا، باریت، تالک، کربنات کلسیم و… هستند که در صنعت رنگسازی از آن‌ها استفاده‌های زیادی می‌شود از همین‌رو این پرکننده‌ها را می‌توان یکی از مهم‎ترین مواد اولیه رنگ دانست.

مزیت‌های استفاده از این مواد در رنگسازی عبارت است از:

 • قیمت تمام شده ساخت رنگ کاهش می‌یابد.
 • رنگ خاصیت ضد اسیدی پیدا می‌کند.
 • رنگ‌ها جاذب رطوبت می‌شوند.

برای خرید مواد اولیه رنگ اکریلیک، پودری، روغنی و رنگ و رزین می‌توانید سفارش خود را از طریق سایت روشان فام به ثبت برسانید.

حلال‌ها

حلال‌ها یکی از مهم‌ترن مواد اولیه رنگ هستند که حاملی برای رزین‌ و رنگدانه‌ها هستند. حلال‌ها بطور کلی شامل سه دسته آلی، معدنی و آب می‌شوند.

رنگ‌ های ساختمانی چون رنگ پلاستیک و رنگ اکریلیک بر پایه آب تولید می‌شوند اما پایه رنگ‌های روغنی مشتقات نفتی چون تینر است.

این بدین معنی است که برای رقیق سازی رنگ‌های پلاستیک باید از آب استفاده کنید و رنگ روغنی تنها در تینر حل می‌شود. انواع حلال‌های نفتی که عبارتنداز:

 • گیلیسیرین
 • مونوپروپیلن
 • بوتیل گلایکول
 • ایزوپروپیلن الکل
 • ضد یخ

برای خرید انواع حلال می‌توانید سفارش خود را از طریق روشان فام به عنوان یکی از معتبرترین مراسم فروش مواد اولیه رنگ های صنعتی و ساختمانی به ثبت برسانید.

مواد افزودنی

مواد افزودنی

یکی دیگر از انواع مواد اولیه رنگ روغنی یا پلاستیک افزودنی‌ها هستند. هدف اصلی استفاده از آن‌ها ارتقای یکسری خواص ویژه رنگ‌ها است.

به عنوان مثال با این افزودنی‌ها خواص رنگ‌ها چون سهولت قلم خوری، مقاومت خمشی، مقاومت در برابر کپک و خشک شدن سریع‌تر ارتقا می‌یابد.

افزودنی‌ها یکی از مهم‌ترین مواد اولیه رنگسازی به شمار می‌روند چراکه این روزها استفاده از آن‌ها رواج بیشتری داشته است. اگر می‌خواهید اقدام به خرید مواد اولیه رنگ کنید باید بدانید که انواع افزودنی‌ها شامل چه مواردی می‌شوند:

 • سیلیکات آلومینیوم
 • بنتون
 • اروزیل
 • اوکا
 • پلی وینیل الکل

برخی از افزودنی‌ها برای بهبود اعمال یکدست رنگ بر روی سطوح و برخی دیگر نیز برای ارتقای خواص فیلم خیس به کار می‌روند.

پخش کننده‌ها نیز نوعی افزودنی رنگ هستند که برای کمک به فرایند تولید رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مرکز خرید مواد اولیه رنگ

به دلیل کاربرد بالایی که رنگ در صنایع مختلف دارد تولید این محصول شیمیایی روز به روز در حال افزایش است. سالانه در کشورمان چیزی حدود 900 هزار تن رنگ تولید می‌شود که رقم نسبتا بالایی است.

همان‌طور که خواندید از مواد اولیه مختلفی برای تولید رنگ استفاده می‌شود از همین‌رو همواره صنایع رنگ سازی به حجم بالایی از این مواد (رزین، حلال، پرایمر و…) نیاز پیدا خواهند کرد.

در همین راستا روشان فام در راستای فروش مواد اولیه رنگ مورد نیاز صنایع رنگسازی در حال فعالیت است. تمامی مواد اولیه رنگسازی مورد نیاز خود را می‌توانید از طریق سایت سفارش دهید. 

محصولات مرتبط
0 پاسخ ها

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای مشارکت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *