خرید هیدروکربن ها

امروزه می‌توان گفت هر صنعتی در هر زمینه‌ای برای ادامه فعالیت خود و تولید محصولات گوناگون به خرید هیدروکربن و مشتقات آن نیاز دارد. هیدروکربن‌ها دسته‌ای از مواد آلی هستند که از ترکیب اتم‌های کربن و هیدروژن ساخته می‌شوند. ترکیبات هیدروکربن‌ها به سادگی در طبیعت یافت می‌شوند. این ترکیبات تجدیدناپذیر بوده و انسان قابلیت تولید آن‌ها را ندارد. هیدروکربن‌ها به دو دسته آلیفاتیک و آروماتیک تقسیم می‌شوند. این مواد کاربردهای زیادی در صنعت و زندگی روزمره دارند، به عنوان مثال نقش اسایسی در تولید مواد آرایشی و بهداشتی، صابون‌ها، سوخت‌های مایع، و همچنین پلاستیک دارند.
Hydrocarbons
سرفصل های مقاله

هیدروکربن چیست؟

همانطور که گفته شد هیدروکربن‌ها ترکیبات آلی هستند که از اتم‌های کربن و هیدروژن تشکیل شده و از مواد نفت خام و گاز طبیعی استخراج می‌شوند. جالب است بدانید که هیدروکربن‌ها را می‌توان در سوخت‌های فسیلی و درختان پیدا کرد. همچنین شکل ساختاری عموم هیدروکربن‌ها به ساختار پیوندهای اتمی سازنده آن‌ها بستگی دارد. این مواد از نظر ماهیت تجدیدناپذیر و محدود هستند و انسان نمی‌تواند دستی در تولید آن داشته باشد. یکی از مهم‌ترین خصوصیت‌های هیدروکربن‌ها امکان تغییر ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی آن‌ها به دنبال تغییر در ساختار مولکولی است. در واقع با اعمال تغییری کوچک بر روی یک ماده می‌توان ویژگی‌های جدیدی را در آن مشاهده کرد. به زبان ساده‌تر شما می‌توانید تنها با استفاده از تکنیک‌های مناسب ماده‌ای جدید با خصوصیات و کارایی متفاوتی تولید کنید. بنابراین جای تعجب ندارد که هر ماده‌ای در اطراف ما در نقطه‌ای با مشتقات نفت، گاز و سوخت‌های فسیلی در ارتباط باشد. دراین مقاله روشان فام قصد داریم به بررسی دقیق‌تر هیدروکربن‌ها و کاربردهایشان بپردازیم، همچنین نکاتی را در ارتباط با خرید هیدروکربن‌ها ذکر می‌کنیم.

معرفی انواع هیدروکربن‌ها

انواع هیدروکربن‌ها
انواع هیدروکربن‌ها

بر اساس تحقیقات انجام شده هیدروکربن‌ها به دو گروه آلیفاتیک و آروماتیک تقسیم می‌شوند که در ادامه ترکیب هر یک را به صورت جداگانه‌ای بررسی می‌کنیم.

هیدروکربن‌های آروماتیک یا حلقوی

واژه آروماتیک به معنای خوشبو است. هیدروکربن‌های آروماتیک به هیدروکربن‌های حلقوی و خوش بویی گفته می‌شود. فرمول شیمیایی این هیدروکربن‌ها CnHn است که در آن‌ها پیوندهای دوگانه و یگانه جایگزینی با اتم‌های کربن دیده می‌شود. این دسته از هیدروکربن‌ها از پایداری بالایی برخوردارند این در حالی است ترکیبات آروماتیک به میزان بالایی غیر اشباع هستند. همچنین به عنوان نمونه می‌توان از ترکیباتی چون نفتالن، بنزن، تولوئن، و زایلن به عنوان هیدروکربن‌های آروماتیک اشاره کرد.

هیدروکربن‌های آلیفاتیک

ترکیباتی که شامل اتم‌های هیدروژن و کربن هستند و در آن‌ها حلقه‌‌ی آروماتیک وجود نداشته باشد آلیفاتیک نامیده می‌شوند. در واقع هر ترکیب هیدروکربونی که در دسته آروماتیک‌ها قرار نمی‌گیرد جز آلیفاتیک‌ها محسوب می‌شود. آلیفاتیک‌ها به طور کلی به سه دسته آلکن، آلکان، آلکین تقسیم می‌شوند که در ادامه به بررسی هر یک می‌پردازیم.

آلکان

آلکان‌ها فراوان‌ترین نوع هیدروکربن در نفت هستند که در آن‌ها هر اتم کربن با چهار اتم دیگر پیوند برقرار می‌کند و به همین دلیل هم جز هیدروکربن‌های اشباع به حساب می‌آید. تمام پیوندها در این نوع هیدروکربن یگانه است. گاه به آلکان‌ها پارافین نیز گفته می‌شود.گاز طبیعی موجود در نفت خام ساده ترین نوع آلکان است. همچنین متان که به عنوان سوخت به کار می‌رود یک آلکان است.

فرمول آلکان‌ها: CnH2n + 2

آلکن

آلکن‌ها هیدروکربن‌های غیر اشباعی هستند که در ساختار خود حداقل یک پیوند دو گانه کربن-کربن دارند. اولین عضو از خانواده آلکن‌ها اتن است که به عنوان پایه و اساس صنایع پتروشیمی شناخته می‌شود. با استفاده از اتن انواع مواد شیمیایی در مقیاس‌های صنعتی تولید می‌شود.

فرمول آلکن‌ها: CnH2n

آلکین

آلکین‌ها ترکیبات سیر نشده‌ای هستند که در آن‌ها حداقل یک پیوند سه گانه کربن-کربن وجود دارد. اولین عضو و پرکاربردترین از خانواده آلکین‌ها اتین( استیلن) است که از آن در جوش کاربیدی استفاده می‌شود. این ماده می‌تواند گرمای لازم برای جوش دادن قطعات فلزی را فراهم کند.

فرمول آلکین‌ها: CnH2n -2

سیکلوآلکان

سیکلوآلکان‌ها ترکیبات حلقوی سیرشده‌ای هستند که در‌ آن‌ها تمام کربن‌ها پیوند یگانه دارند و به صورت حلقوی با یکدیگر اتصال پیدا می‌کنند. پایدارتین سیکلوآلکان، سیکلوهگزان است که در آن 6 اتم کربن و 12 اتم هیدروژن وجود دارد.

چرا خرید هیدروکربن ها؟

کاربردهای اصلی خرید هیدروکربن‌ها
خرید هیدروکربن‌ها

هیدروکربن‌ها کاربردهای زیادی در صنعت و زندگی روزمره دارند. از جمله کاربردهای ان‌ها می‌توان به حمل و نقل، تولید پلاستیک، تولید محصولات آرایشی بهداشتی و… اشاره کرد. از هیدروکربن‌ها در حشره‌کش‌ها، پلاستیک‌ها، و در صابون‌ها و مواد آرایشی نیز استفاده می‌شود. با توجه به این موضوع به صادرات و خرید هیدروکربن‌ها می‌توان به عنوان یک رویکرد سودآور در اقتصاد جهانی نگاه کرد. در ادامه به معرفی برخی از کاربردهای هیدروکربن‌ها در صنایع مختلف می‌پردازیم.

بیشتر بدانید: خرید تینر فوری 10000

ساخت پلاستیک

از جمله مواردی که صنایع تولید پلاستیک اقدام به خرید هیدروکربن‌ها می‌کنند این است که آن‌ها برای تولید پلاستیک نیاز بسیاری به هیدروکربن‌ها دارند. این در حالی است که برای تولید پلاستیک از هیدروکربن‌ها به فناوری این ماده در صنعت پتروشیمی نیاز خواهد بود.

تولید صابون و مواد آرایشی

از دیگر موارد استفاده از هیدروکربن‌ها می‌توان به ساخت مواد آرایشی بهداشتی و صابون اشاره کرد. تقریباً تمام مواد آرایشی، صابون‌ها، و یا کرم‌ها در ترکیبات خود هیدروکربن‌ دارند. از رایج‌ترین ترکیبات هیدروکربن‌ها در مواد آرایشی بهداشتی می‌توان به نفت و روغن معدنی اشاره کرد که می‌توانند احساس صافی در پوست ایجاد کنند. البته بهتر است به این موضوع نیز اشاره کنیم که این مواد تاثیرات منفی بر سلامت دارند؛ به همین دلیل است که نمی‌توان آینده روشنی برای استفاده از هیدروکربن‌ها در مواد آرایشی بهداشتی در نظر گرفت.

حشره‌کش‌ها

هیدروکربن‌ها از جمله مواد پراستفاده در صنعت تولید حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها هستند. البته بهتر است بدانید که در سال‌های اخیر تلاش شده است که تا حد ممکن این مواد را از ترکیب آفت‌کش‌ها حذف کنند؛ زیرا می‌توانند برای سلامت مصرف‌کنندگان و همچنین محیط زیست خطرآفرین باشند.

سوخت‌های مایع

یکی دیگر از صنایعی که به شدت به دنبال خرید هیدروکربن‌ها هستند می‌تون به شرکت‌های تولید سوخت مایع اشاره کرد. در واقع سوخت‌های فسیلی را می‌توان دسته‌ای از هیدروکربن‌ها دانست که در حضور اکسیژن و با گرم شدن مشتعل می‌شوند. از جمله متداول‌ترین این مواد می‌توان به بنزین سفید، گازوئیل، و بنزین اشاره داشت. بیش‌تر وسایل نقلیه با استفاده از این نوع سوخت کار می‌کنند. با این وجود دانشمندان به دلیل آلودگی‌های ایجاد شده به دنبال جایگزین‌های مناسب‌تری هستند.

صادرات و خرید هیدروکربن ها

صادرات هیدروکربن

با توجه به اینکه کشور ما ایران از مخازن نفت بسیاری برخوردار است، صادرات هیدروکربن‌ها می‌تواند تحول عظیمی را در روند اقتصاد کشور ایجاد کند. در واقع بهتر است که مدیران اقتصادی کشور با فروش اصولی و استراتژیک هیدروکربن‌ها به کشورهایی که قصد خرید هیدروکربن را دارند وضعیت اقتصادی کشور را بهبود ببخشند. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتری در رابطه با صادرات و خرید هیدروکربن‌ها هستید می‌توانید مقالات صادرات هیدروکربن و خرید هیدروکربن در مشهد مطالعه کنید.

محصولات مرتبط
0 پاسخ ها

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای مشارکت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *