خرید هیدروکربن‌ها

امروزه می‌توان گفت هر صنعتی در هر زمینه‌ای برای ادامه فعالیت خود و تولید محصولات گوناگون به خرید هیدروکربن و مشتقات آن نیاز دارد. هیدروکربن‌ها دسته‌ای از مواد آلی هستند که از ترکیب اتم‌های کربن و هیدروژن ساخته می‌شوند. ترکیبات هیدروکربن‌ها را می‌توان در طبیعت یافت کرد. این ترکیبات تجدیدناپذیر بوده و انسان قابلیت تولید آن‌ها را ندارد. هیدروکربن‌ها به دو دسته آلیفاتیک و آروماتیک تقسیم می‌شوند. این مواد کاربردهای زیادی در صنعت و زندگی روزمره دارند از جمله آن‌ها می‌توان به تولید مواد آرایشی و بهداشتی، صابون‌ها، سوخت‌های مایع، و همچنین پلاستیک اشاره داشت.
خرید هیدروکربن‌ها

سرفصل های مقاله

یکی از ویژگی‌های مهم هیدروکربن‌ها امکان تغییر ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی آن‌ها به دنبال تغییر در ساختار مولکولی است.

در واقع با تغییری کوچک روی یک ماده می‌توان ویژگی‌های جدیدی را در آن ایجاد کرد. به زبان ساده‌تر می‌توان با استفاده از تکنیک‌های مناسب ماده‌ای جدید با خصوصیات و کاربردی نو تولید کرد.

بنابراین تعجبی ندارد که هر ماده‌ای در اطراف ما در نقطه‌ای با مشتقات نفت و گاز و سوخت‌های فسیلی در ارتباط است. در ادامه قصد داریم به بررسی دقیق‌تر بخشی از موارد موارد استفاده و کاربردهای خرید هیدروکربن‌ها و همچنین برخی از انواع این ماده مفید بپردازیم.

هیدروکربن‌ها به زبان ساده دسته‌ای از مواد آلی هستند که در ترکیب آن‌ها تنها اتم‌های کربن و هیدروژن شرکت دارند که از مواد نفت خام و گاز طبیعی تشکیل می‌شود. این نوع از ترکیبات را می‌توان در طبیعت یافت کرد.

جالب است بدانید که هیدروکربن‌ها را می‌توان در سوخت‌های فسیلی و درختان نیز یافت کرد. شکل ساختاری عموم هیدروکربن‌ها به ساختار پیوندهای اتمی سازنده آن‌ها بستگی دارد. 

انواع هیدروکربن‌ها

هیدروکربن‌ها نیز مانند دیگر مواد آلی دسته‌بندی مخصوص به خود را دارند و در دو گروه آلیفاتیک و آروماتیک قرار می‌گیرند. در ادامه ترکیب هر یک از این انواع را بررسی می‌کنیم:

هیدروکربن‌های آروماتیک

واژه آروماتیک به معنای خوشبو است. هیدروکربن‌های آروماتیک به هیدروکربن‌هایی گفته می‌شود که در آن‌ها پیوندهای دوگانه و یگانه جایگزینی با اتم‌های کربن برقرار است.

از جمله این نوع هیدروکربن‌ها می‌توان به نفتالن، بنزن، تولوئن، و زایلن اشاره داشت.

هیدروکربن‌های آلیفاتیک

ترکیباتی که شامل اتم‌های هیدروژن و کربن هستند و در آن‌ها حلقه‌‌ی آروماتیک وجود نداشته باشد آلیفاتیک نامیده می‌شوند.

از جمله این هیدروکربن‌ها می‌توان به آلکن، آلکان، آلکین، و همچنین سیکلوآلکان‌ها اشاره داشت. در ادامه هر یک از این موارد را بررسی می‌کنیم:

آلکان

آلکان‌ها از جمله انواع هیدروکربن‌های آلیفاتیک هستند که در آن‌ها هر اتم کربن با چهار اتم دیگر پیوند دارد و به همین دلیل هم سیر شده است. تمام پیوندها در این نوع هیدروکربن یگانه است. گاه به آلکان‌ها پارافین نیز گفته می‌شود.

از جمله آلکان‌ها می‌توان به متان اشاره داشت که به عنوان سوخت به کار گرفته می‌شود.

آلکن

آلکن‌ها در ساختار اتمی خود حداقل یک پیوند دوگانه کربن-کربن دارند و بدین ترتیب سیر نشده هستند.

اولین عضو از خانواده آلکن‌ها اتن است که به عنوان پایه و اساس صنایع پتروشیمی شناخته می‌شود. با استفاده از اتن انواع مواد شیمیایی در مقیاس صنعتی تولید می‌شود.

آلکین

آلکین‌ها ترکیباتی هستند که در آن‌ها حداقل یک پیوند سه گانه کربن-کربن وجود دارد و سیر نشده است.

اولین عضو از خانواده آلکین‌ها اتین است که از آن در جوش کاربیدی استفاده می‌شود. این ماده می‌تواند گرمای لازم برای جوش دادن قطعات فلزی را فراهم کند.

سیکلوآلکان

سیکلوآلکان‌ها ترکیبات حلقوی سیرشده هستند که در‌ آن‌ها تمام کربن‌ها پیوند یگانه دارند و به صورت حلقوی با یکدیگر اتصال پیدا می‌کنند.

پایدارتین سیکلوآلکان، سیکلوهگزان است که در آن 6 اتم کربن و 12 اتم هیدروژن وجود دارد.

برای مطالعه مقالات مربوط به صادرات هیدروکربن و خرید هیدروکربن در مشهد کلیک کنید.

کاربردهای اصلی خرید هیدروکربن‌ها

کاربردهای اصلی خرید هیدروکربن‌ها

هیدروکربن‌ها کاربردهای زیادی در صنعت و زندگی روزمره دارند. از جمله کاربردهای ان‌ها می‌توان به حمل و نقل، تولید پلاستیک، تولید محصولات آرایشی بهداشتی و… اشاره داشت. هیدروکربن‌ها را می‌توان در حشره‌کش‌ها، پلاستیک‌ها، و در صابون‌ها و مواد آرایشی نیز یافت کرد.

با توجه به این موضوع هیدروکربن‌ها را می‌توان اساس اقتصاد فعلی دانست. این مواد از نظر ماهیت تجدیدناپذیر و محدود هستند و انسان نمی‌تواند آن‌ها را تولید کند.

از جمله کاربردهای خرید هیدروکربن می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

ساخت پلاستیک

از جمله موارد خرید هیدروکربن‌ها تولید پلاستیک است. پلاستیک‌ها را می‌توان از جمله مواد بسیار پرمصرف در زندگی روزمره دانست. البته برای تولید پلاستیک از هیدروکربن‌ها به فناوری این ماده در صنعت پتروشیمی نیاز خواهد بود.

تولید صابون و مواد آرایشی

از دیگر موارد خرید هیدروکربن ساخت مواد آرایشی بهداشتی و صابون است. تقریباً تمام مواد آرایشی، صابون‌ها، و یا کرم‌ها در ترکیبات خود هیدروکربن‌ دارند.

از رایج‌ترین ترکیبات هیدروکربن‌ها در مواد آرایشی بهداشتی می‌توان به نفت و روغن معدنی اشاره داشت که می‌توانند احساس صافی در پوست ایجاد کنند.

البته بهتر است اشاره داشته باشیم که این مواد تاثیرات منفی بر سلامت دارند؛ به همین دلیل هم نمی‌توان آینده روشنی برای استفاده از هیدروکربن‌ها در مواد آرایشی بهداشتی در نظر داشت.

حشره‌کش‌ها

هیدروکربن‌ها از جمله مواد پراستفاده در حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها هستند.

البته بهتر است بدانید که در سال‌های اخیر تلاش شده است که تا حد ممکن این مواد را از ترکیب آفت‌کش‌ها حذف کرد؛ زیرا می‌توانند برای سلامت مصرف‌کنندگان و همچنین محیط زیست خطرآفرین باشند.

سوخت‌های مایع

از دیگر موارد خرید هیدروکربن‌ها استفاده به عنوان سوخت‌های مایع است. در واقع سوخت‌های فسیلی را می‌توان دسته‌ای از هیدروکربن‌ها دانست که در حضور اکسیژن و با گرم شدن مشتعل می‌شوند.

از جمله متداول‌ترین این مواد می‌توان به بنزین سفید، گازوئیل، و بنزین اشاره داشت. بیش‌تر وسایل نقلیه با استفاده از این نوع سوخت کار می‌کنن.

با این وجود دانشمندان به دلیل آلودگی‌های ایجاد شده به دنبال جایگزین‌های مناسب‌تری هستند.

برای اطلاعات بیشتر درباره انواع رنگ ها ، رنگ روغنی ، رنگ فوری ، رنگ صنعتی ، رنگ ساختمانی و رنگ ترافیکی کلیک کنید.

محصولات مرتبط
0 پاسخ ها

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای مشارکت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *