رنگ و کفپوش زمین تنیس

رنگ زمین تنیس یا کفپوش زمین تنیس (Hard Court) می‌تواند براساس چندین سیستم مختلف طراحی شود. به عنوان مثال رنگ آمیزی زمین ورزشی تنیس می‌تواند براساس سیستم Hard Court بر پایه رزین پلی یورتان با ضخامت 3 میلی متر یا 4 الی 12 میلی متر باشد. پلی یورتان با ضخامت 3 میلی متر ضد لغزش بوده و دارای مقاومت سایشی است. این پوشش همچنین دارای لاک محافظ مقاوم uv نیز می‌باشد. یکی دیگر از انواع کفپوش‌های ورزشی که به عنوان رنگ زمین تنیس از آن استفاده می‌شود سیستم Hard Court است که بر پایه رزین اکریلیک با ضخامت 3 میلی متر یا 4 الی 12 میلی متر پیاده سازی می‌شود. رزین اکریلیک با ضخامت 3 میلی متر مانند سیستم‌های Hard Court بر پایه رزین پلی یورتان دارای مقاومت سایشی و ضد لغزش است.
رنگ زمین ورزش
سرفصل های مقاله

این کفپوش‌های زمین تنیس دارای مزایای زیادی هستند که استفاده از آن‌ها را برای رنگ زمین تنیس مناسب کرده است.

به عنوان بزرگ‌ترین ویژگی رنگ زمین تنیس می‌توان به قدرت بالای آن‌ها در میزان جذب ضربه نسبت به دیگر زمین‌های تنیس اشاره کرد.

لازم به ذکر است که رنگ و جنس انواع زمین‌های تنیس با یکدیگر متفاوت است و مناسب‌ترین نوع زمین تنیس با توجه به سبک بازی تعیین می‌شود. از همین‌رو می‌توان اینطور گفت که بازی تنیس بر روی زمین‌های مختلفی صورت می‌گیرد و هر سطح ویژگی‌های مخصوص به خود را دارا است.

اصلی‌ترین انواع زمین‌های تنیس عبارتنداز: زمین تنیس خاکی، زمین تنیس چمن، زمین تنیس هارد کورت و… زمین هارد کورت براساس سیستم‌هایی بر پایه رزین پلی یورتان یا رزین اکریلیک رنگ آمیزی می‌شود.

پلی یورتان‌ها با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود مانند انعطاف پذیری بالا، مقاومت در برابر سایش و لغزش، برگشت پذیری سریع توپ و… بهترین رنگ زمین تنیس به شمار می‌روند. این کفپوش‌های ورزشی پلی یورتانی در رنگ‌های مختلف و به صورت یکپارچه و بدون درز اعمال می‌شوند.

قدرت چسبندگی بالای این رنگ زمین تنیس به لایه‌های زیرین خود که ممکن است از جنس بتن، آسفالت و… باشد از دیگر مهم‌ترین ویژگی‌های این رنگ‌ها به شمار می‌رود.

برای خرید این رنگ‌ها می‌توانید از طریق شماره‌های موجود در سایت با ما تماس گرفته تا مشاوران فروش ما شما را راهنمایی کنند.

ویژگی زمین تنیس هارد کورت Hard Court

یکی از مناسب‌ترین انواع زمین تنیس برای بازیکنانی در تمام سطوح که از سوی فدراسیون جهانی تنیس تایید شده است زمین‌های هارد کورت است.

زمین‌های Hard Court توسط پلاستیک و سیمان ساخته می‌شوند و سپس با رنگ‌هایی بر پایه رزین پلی یورتان یا رزین اکریلیک رنگ آمیزی می‌شوند.

پایه برخی از این زمین‌های سخت نیز با بتن یا آسفالت ساخته شده و روکش آن‌ها از اکریلیک یا مواد دیگر است.

ویژگی زمین تنیس هارد کورت Hard Court

زمین‌های سخت را می‌توان یک گزینه ایده آل میان زمین چمن و زمین خاکی دانست چراکه نگهداری آن‌ها آسان بوده و برای تمام تنیس بازان زمینی مناسبی به شمار می‌رود. 

از دیگر ویژگی این پوشش که می‌توان با کمک رنگ زمین تنیس آن‌ها را رنگ آمیزی کرد سرعت بالای توپ در آن نسبت به زمین‌های خاکی یا چمن است.

با توجه به وجود رنگ‌های مناسب برای زمین تنیس در بازار شما می‌توانید زمین تنیس خود را با رنگ دلخواه شخصی سازی کنید.

روکش پلی یورتان ورزشی مناسب‌ترین رنگ زمین تنیس محسوب می‌شود. از مهم‌ترین ویژگی‌های این پوشش رنگی می‌توان به قدرت بالای چسبندگی آن به سطوح مختلف چون بتن، آسفالت، سنگ و… اشاره کرد. 

رنگ پلی یورتان ورزشی

یکی از مناسب‌ترین رنگ‌هایی که برای زمین تنیس در فضای باز استفاده می‌شود رنگ‌های پلی یورتان ورزشی هستند. این رنگ بر پایه پلی یورتان دو جزئی بدون حلال است.

بزرگ‌ترین مزیت استفاده از این پوشش رنگی برای زمین‌های تنیس قابلیت چسبندگی بالای آن‎ها است. همچنین از این رنگ‌های بر پایه رزین پلی یورتان به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارند می‌توان برای سالن‌های ورزشی چند منظوره استفاده کرد.

این کفپوش دارای خاصیت Self-level بوده که این ویژگی موجب ایجاد سطح صاف و صیقلی برای زمین‌های تنیس می‌شود.

چنانچه قصد دارید از این رنگ برای محیط‌های سربسته و سالن‌های ورزشی استفاده کنید برای جلوگیری از بازتاب نور توصیه می‌شود که از رنگ‌های مات و ضدخش استفاده کنید.

این کفپوش‌های ورزشی پلی یورتان به صورت یکپارچه و در رنگ‌های مختلف قابل اجرا هستند.

مقاومت بالای آن‌ها در برابر نور خورشید از دیگر ویژگی‌های مثبت این رنگ زمین تنیس به شمار می‌رود. رنگ‌های بر پایه رزین پلی یورتان قابلیت ارتجاعی و ضربه پذیری بالایی دارند از همین‌رو احتمال صدمه دیدن بازیکنان را کاهش می‌دهند.

از این رنگ زمین تنیس می‌توان هم برای زمین‌های داخل سالن و هم برای فضای باز استفاده کرد.

برای مشاهده انواع رنگ رنگ پلی اورتان اتومبیلی ، رنگ پلی اورتان کف ، رنگ رویه پلی اورتان ، وارنیش پلی اورتان کلیک کنید.

ویژگی رنگ زمین تنیس

مراحل رنگ آمیزی زمین تنیس

  1. آماده سازی سطح برای رنگ زدن زمین تنیس

برای اجرای رنگ زمین تنیس ابتدا باید سطح را آماده سازی کنید. سطح قبل از رنگ آمیزی باید از هرگونه آلودگی، گرد و غبار و چربی زدوده شود.

توجه داشته باشید که موادی چون گریس، روغن، رسوبات، مواد اسیدی و قلیایی و… قدرت چسبندگی رنگ پلی یورتان به سطح زیرین خود را کم می‌کند.

اگر سطحی که می‌خواهد رنگ آمیزی شود حاوی چنین موادی باشد باید ابتدا به روش‌های مختلف مکانیکی و شیمایی سطح جرم زدایی شود. 

مراحل رنگ آمیزی زمین تنیس
  1. اجرای پرایمر بر روی سطح

پس از آنکه مرحله آماده سازی سطح به درستی صورت گرفت باید پرایمر بر روی آن اعمال شود. در این مرحله تمامی سطح کار توسط پرایمر پوشش داده می‌شود.

پرایمر مهم‌ترین عامل چسبندگی رنگ زمین تنیس به پایه زمین است. پرایمرها این قابلیت را دارند که با ویسکوزیته پایین در سطح موجود نفوذ کنند.

  1. اعمال لایه شوک پد

سپس در این مرحله گرانول لاستیکی در اندازه 1 الی 3 میلی متر و چسب مخصوص گرانول پلی یورتان را با یکدیگر ترکیب کرده و به روش ریختگی بر روی سطح اعمال می‌کنند.

هدف استفاده از این لایه، افزایش قابلیت ارتجاعی رنگ زمین تنیس است. ضخامت این لایه بستگی به کاربری سطح مورد نظر دارد.

برای زمین‌های تنیس با ضخامت‌های 5 الی 10 میلی متر اجرا می‌شود. 

مراحل رنگ آمیزی زمین تنیس
  1. اعمال لایه ماستیک Pore scalre

در این مرحله از ماستیک پلی یورتان به منظور پر کردن خلل‌های موجود کل سطح استفاده می‌شود. 

  1. لایه میانی پلی یورتان

این لایه از جنس پلی یورتان با قابلیت انعطاف پذیری بالا است که بر روی کل سطح اعمال می‌شود. این پوشش که از خواص مکانیکی بالایی برخوردار است دارای دو جزء رزین و هاردنر می‌باشد.

از ویژگی‌های رنگ زمین تنیس می‌توان به سطح یکپارچه و بدون درز آن که با کمک این لایه اعمال می‌شود اشاره کرد.

  1. لایه نهایی یا تاپ کوت

برای آخرین لایه‌ای که برای رنگ آمیزی زمین تنیس اجرا می‌شود از پلی یورتان آلیفاتیک مات استفاده می‌شود.

این لایه با ضخامتی حدود 150 میکرون اجرا می‌شود. این ضخامت رنگ زمین تنیس را در برابر نور خورشید یا روغن‌های صنعتی مقاوم‌تر می‌کند. 

  1. خط کشی زمین تنیس

در آخرین مرحله رنگ آمیزی زمین تنیس باید خط کشی صورت بگیرد. پس از زدن رنگ زمین تنیس طبق استانداردهای ورزشی و نقشه‌های ارائه شده خط کشی زمین با کمک شابلون صورت می‌گیرد. 

بیشتر بدانید: تینر فوری 10000

خرید رنگ زمین تنیس

شکل ظاهری رنگ‌های زمین تنیس به صورت مایع است که در رنگ‌بندی‌های مختلف به فروش می‌رسد.

این رنگ‌ها دو جزئی هستند. نسبت ترکیب وزنی رزین پلی یورتان به هاردنر پلی یورتان 100 به 70 واحد است. زمان خشک شدن سطحی و عمقی این محصول به ترتیب 6 ساعت و 18 ساعت است اما برای خشک شدن نهایی به 7 روز زمان نیاز خواهد بود.

 برای اینکه نتیجه مطلوب‌تری حاصل شود دو جزء این رنگ را به مدت 3 دقیقه باید با یکدیگر ترکیب کنید.

برای خرید رنگ زمین تنیس و اطلاع از قیمت آن از طریق شماره‌های موجود در سایت با کارشناسان فروش ما در روشان فام تماس بگیرید. 

سوالات متداول
محصولات مرتبط
0 پاسخ ها

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای مشارکت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *