خرید حلال

حلال‌ها ترکیبات شیمیایی فراری هستند که برای رقیق کردن انواع رنگ و بهبود خاصیت آن‌ها، و همچنین شستشو و پاکیزه کردن ابزار رنگ‌آمیزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. حلال‌ها انواع گوناگونی دارند که هر یک برای رقیق کردن رنگ‌ها و رزین‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به هنگام خرید حلال باید به درجه حلالیت و نوع آن توجه داشته باشید. حلال‌ها از نظر کاربرد به سه دسته فعال، پنهان، و رقیق‌کننده تقسیم می‌شوند که در ادامه هر یک را بیش‌تر بررسی خواهیم کرد.
خرید حلال
سرفصل های مقاله

به خاطر داشته باشید که بخارات ناشی از حلال‌ها سمی بوده و برای سلامتی انسان مضر هستند. از این رو توصیه می‌شود که به هنگام خرید حلال و کار با انواع حلال‌ها از ابزار ایمنی مانند دستکش، ماسک، و عینک محافظ استفاده کنید.

علاوه بر این حلال‌ها نباید با چشم و پوست دست تماس پیدا کنند. بهتر است در صورت تماس محل مورد نظر را بلافاصله با آب شستشو دهید.

انواع حلال‌ها را می‌توانید از روشان فام تهیه کنید. در ادامه به بررسی بیش‌تر حلال‌ها و کاربردهای آن‌ها و نحو انتخاب و خرید بهترین نوع حلال ها می‌پردازیم.

حلال چیست و چه کاربردی دارد؟

حلال ترکیبی شیمیایی و یا ترکیبی از چند ماده آلی است که فرار بوده و به سرعت تبخیر می‌شود.

این ترکیب قابلیت حل کردن مواد آلی چسبناک و تشکیل مخلوطی یکدست را دارد. به طور کلی از حلال‌ رنگ برای پوشش‌های رنگی و لاکی استفاده می‌شود تا ان‌ها را پیش از استفاده به قوام لازم برساند.

حلال چیست و چه کاربردی دارد؟

رنگ‌های زیادی وجود دارند که غلظت بالایی داشته و بدون حلال نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

به طور کلی هدف از استفاده از انواع حلال اطمینان از راحتی استفاده از رنگ در سطوح است. همچنین از حلال‌ها برای تمیز کردن ابزار و چربی‌زدایی سطوح کار نیز استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید که برای هر نوع رنگ یا لاک به خرید حلال خاص متناسب با آن نیاز خواهید داشت.

برای مطالعه مقالات حلال رنگ چیست ، صادرات حلال کلیک کنید.

حلال رنگ باکیفیت باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

  • به راحتی با رنگ مخلوط شده و ترکیبی یکدست و صاف ایجاد می‌کند.
  • پس از استفاده از رنگ یا لاک، حلال به سرعت تبخیر می‌شود.
  • حلال نباید با رنگ شروع به واکنش کند.
  • خصوصیات حلال نباید با تماس با آب تغییری کند.

انواع حلال رنگ

انواع حلال رنگ

حلال‌ها انواع گوناگونی دارند که هر یک بنا بر ویژگی‌ها و قابلیت حل کردن برای رنگ‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع حلال‌ها بر اساس کاربرد عبارت است از:

حلال‌های فعال

حلال‌های فعال در واقع حلال‌های اصلی هستند که نقش حل کردن رزین یا پلیمر را بر عهده دارند. از جمله این حلال‌ها می‌توان به کتون‌ها، استرها، و گلایکول اترها اشاره داشت که به طور عمده قیمت بالاتری دارند.

هر اندازه حلال قوی‌تر باشد می‌توان از درصد کم‌تری از آن برای مخلوط پوشش‌دهنده استفاده کرد. بهتر است به هنگام خرید حلال ویژگی‌ها و قدرت حل کردن آن را با رنگ مورد نظر خود مقایسه کنید.

بیشتر بدانید: تینر فوری 10000

حلال‌های پنهان

حلال‌های پنهان به تنهایی قدرت پایینی دارند اما در مخلوط با انواع حلال‌های فعال خواص حلالیت خوبی از خود نشان می‌دهند.

از جمله حلال‌های پنهان می‌توان به الکل‌ها اشاره داشت که از آن در کنار استرها، کتون‌ها، و گلایکول اترها  استفاده می‌شود. این حلال‌ها نسبت به حلال‌های فعال قیمت کم‌تری نیز دارند.

حلال‌های رقیق‌کننده

حلال‌های رقیق‌کننده به صورت خالص و به تنهایی هیچ قدرت حلالیتی برای رزین‌ها ندارند و با افزوده شدن به دیگر حلال‌ها نیز قدرتی از خود نشان نمی‌دهند.

اما با افزودن مقدار مشخصی از این حلال به مخلوط حلال خود می‌توانید نرخ تبخیر، ویسکوزیته، و میزان حلالیت را تنظیم کنید.

حلال‌های رقیق‌کننده در واقع مخلوط‌های هیدروکربنی هستند که نسبت به حلال‌های دیگر قیمت بسیار پایینی دارند.

خرید حلال‌های رقیق‌کننده

البته بسته به تولیدکنندگان در کشور ممکن است برخی از حلال‌های الکلی، استری، و آروماتیک نیز جزء حلال‌های ارزان‌قیمت باشند که بتوانید از آن‌ها به عنوان رقیق‌کننده استفاده کنید.

خوشبختانه در کشور ایران به دلیل تولید به وفور توسط پتروشیمی‌های کشور و کیفیت در حد استاندارد جهانی، قیمت‌های بسیار پایینی در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

خرید حلال

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم از انواع حلال‌ها برای رقیق کردن رنگ و همچنین تمیز کردن اشیاء و ابزار مورد استفاده در رنگ‌آمیزی استفاده می‌شود.

از هر نوع حلال برای نوع خاصی از رنگ‌ها و رزین‌ استفاده می‌شود. به طور مثال از استون برای رزین‌‌ اپوکسی و پلی اورتان‌ها استفاده می‌شود. نفت سفید، بنزین، و سایر هیدروکربن‌ها نیز برای حل چربی، پارافین، روغن و موم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به هنگام خرید حلال توجه داشته باشید که تقریبا تمام حلال‌ها بسته به نوع، می‌توانند تاثیرات مختلفی بر سلامت انسان داشته باشند.

برای آنکه به هنگام کار با حلال‌ها از بخارات سمی رنج نبرید بهتر است در طول کار از تجهیزات ایمنی مانند دستگاه تنفس، دستکش، عینک و… استفاده کنید.

اگر پوست شما با حلال تماس پیدا کرد بلافاصله محل را با آب شستشو دهید. سعی کنید درجه حرارت اتاق را نیز کنترل کنید؛ زیرا برخی از حلال‌ها در تماس با هوای گرم منفجر می‌شوند.

برای خرید انواع حلال‌ها با کاربردهای گوناگون می‌توانید به وبسایت روشان فام مراجعه کنید.

محصولات مرتبط
0 پاسخ ها

پاسخ دهید

می خواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای مشارکت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *